Videnskabsminister åben for at klippe kabler

Helge Sander vil ikke afvise at klippe netkabler til danske kopipirater, som Frankrig har rejst forslag om i EU. Ministeren vil vente på en arbejdsgruppes anbefaling.

Artikel top billede

Luk netforbindelsen til netkunder, som har hentet piratkopier. Det vil den franske regering gerne med en ny lov, som skal tvinge internetudbyderne til at advare kunder, som er under mistanke for ulovlig fildeling, og siden lukke deres internetforbindelse.

Den danske videnskabsminister Helge Sander (V) er ikke umiddelbart afvisende over for ideen. Enhedslistens it-ordfører i Folketinget Per Clausen spurgte i sommer videnskabsministeren, om regeringen vil arbejde imod den franske model i EU-regi.

Kritikken af forslaget går på, at internetudbyderne ikke kan se om en kunde laver ulovlig fildeling alene ud fra måling af kundens trafik.

For udbyderen vil ikke kunne se om der er tale om ulovlige filer, med mindre de går ind og ser på indholdet og dermed overskrider grænsen for kundens ret til privatliv.

Syltede piratkopier

Videnskabsminister Helge Sander vil dog hverken afvise eller støtte det franske initiativ. Han henviser i stedet til et udvalg, som helt tilbage i januar 2007 fik til opgave at analysere mulighederne for at styrke indsatsen mod piratkopiering. Det resulterede i en rapport i marts år. Men ikke i konkrete anbefalinger.

Derfor vil videnskabsministeren ikke tage stilling, før en række møder i Kulturministeriet om tekniske løsninger, blandt andet skal deltagerne drøfte det franske forslag.

"Jeg vil derfor afvente arbejdsgruppens konklusioner," skriver Helge Sander i svaret til Per Clausen.

Samtidig med den danske debat arbejdes der i EU-regi på en handelsaftale med blandt andet USA og Japan, en aftale, som også skal give mere håndfaste midler til bekæmpelse af piratkopiering.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Midtjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til Tilsyn & Compliance

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse