Analyse: Den elektroniske købelyst falder

Analysehuset Gartner forventer en omfattende nedgang i elektronikbranchen på grund af USA's økonomi. Der vil formentlig gå et år endnu, før chipindustrien atter får fremgang.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den svækkede globale økonomi vil snart forårsage et lavere forbrug af elektronik på verdensplan, advarer en analytiker fra Gartner.

"Vi forventer i de kommende måneder at se tegn på en omfattende nedgang i elektronikbranchen, hvilket direkte vil påvirke salget af halvledere," udtaler Gartner-analytiker, Richard Gordon, i analysehusets Semiconductor Monday DQ Report.

Der vil sandsynligvis ikke være bedring i sigte for chipindustrien før andet halvår i 2009.

Det er påvirkningen af kreditkrisen i USA og til en vis grad i Europa sammen med de høje energipriser, der direkte rammer forbrugerne, som vil lede til et lavere forbrug af elektroniske varer, mener Richard Gordon.

Advarsler

Salget af personlige computere og mobiltelefoner har været stabilt indtil videre hovedsagligt på grund af efterspørgslen på de fremkommende markeder såsom Kina, Indien, Rusland og Sydamerika, hvilket ligeledes har givet et boost til salget af halvledere. Chips er en af de vigtigste bestanddele i elektroniske varer, og der er flere chips i personlige computere og håndsæt end i nogen andre produkter.

Gartneranalytikeren mener dog, at også de fremkommende markeders lande vil komme til at mærke den nedadgående globale økonomi.

"Idet den økonomiske cyklus udfolder sig, synes det utænkeligt, at vi ikke kommer til at se en mere betydelig nedgang i elektronikforbruget selv i de mest modstandsdygtige brancher og regionale markeder," udtaler han.

I marts nedjusterede Gartner sin vurdering af det globale marked for halvledere i 2008 og opgav de faldende priser på hukommelseschips og den svækkede globale økonomi som årsag.

Analysehusets forudsigelse for væksten i chipomsætning i år faldt til 3,4 procent, hvilket giver en omsætning på 1.380,6 milliarder kroner, hvor den tidligere vurdering lå på 6,2 procent. Sidste år nåede omsætningen af chips op på 1.336,7 milliarder kroner, hvilket var en stigning i forhold til året før på 2,5 procent.

Kun en uge senere advarede Gartner om overfyldte chip-lagre, hvilket er et vedblivende problem.

Branchen vil svækkes

For nylig har adskillige globale chipproducenter rapporteret om heftige tab under deres investor-konferencer i andet kvartal, mens de ikke kunne se megen fremgang for det aktuelle kvartal.

Taiwan Semiconductor Manufacturings CEO Rick Tsai advarer også om, at virksomheden forventer, at branchen vil svækkes hen imod slutningen af tredje kvartal på grund af den lave vækst i USA og ligeledes en lavere vækst i Kina.

Taiwan Semiconductor Manufacturing anses for at være en sikker indikator for den globale teknologiindustri, da virksomheden producerer chips til en så lang række produkter, heriblandt digitalkameraer, musikafspillere, mobiltelefoner og pc'er.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT Servicecenter i Region Hovedstaden

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job