Vogt Jer, drenge: Hver tredje it-studerende er pige

Nye tal viser, at pigerne strømmer til landets it-uddannelser. En mere ligelig kønsfordeling kan føre til bedre it-løsninger, derfor håber branchen, at it langt om længe har fået sit gennembrud hos pigerne.

Artikel top billede

Mere end hver fjerde af de studerende, der netop er blevet optaget på universiteternes it-uddannelser, er piger. En fremgang på hele 26 procent i forhold til 2007.

Det viser en gennemgang af tal fra Den Koordinerede Tilmelding, som uddannelsessamarbejdet IT-Vest har foretaget.

Tallene varsler godt nyt for en branche, hvor de mange mænd længe har tørstet efter kvindeligt selskab.

Annette Stausholm Nielsen er direktør for teknisk kompetenc hos IBM og har i Computerworld skrevet talrige klummer om kvinder i it-branchen.

Hun kan nu se frem til at få endnu flere af sine medsøstre som kolleger, og det mener hun er særdeles vigtigt for branchen.

Annette Stausholm Nielsen tror, at en mere ligelig kønsfordeling i faget kan være med til at sikre endnu bedre it-løsninger.

"Vores erfaringer hos IBM viser, at et bredt erfaringsgrundlag på baggrund af forskellighed i køn, etnicitet og alder er med til at skabe bedre og mere kreative løsninger. Desuden er der større sandsynlighed for, at vi får fat i de klogeste hoveder, når der rekrutteres hos begge køn," siger Annette Stausholm Nielsen.

Færre bits og bytes

Hun mener, at når pigerne tilsyneladende har fået smag for it-branchen, så skyldes det, at branchen er begyndt at fokusere mindre på bits og bytes og mere på de løsninger, som teknologien skaber.

Det er Jakob Lyngsø, administrerende direktør, i brancheforeningen IT-Branchen enig i. Han mener, at branchen har haft succes med at brande it som et blødt fag.

"It-branchen udvikler ekstremt vigtige løsninger til alle dele af samfundet. It spiller også en væsentlig rolle i de bløde fag, hvor vores løsninger eksempelvis er med til at sikre bedre ældrepleje og bedre behandling på sygehusene. Det er den erkendelse, som nu er ved at slå igennem," siger Jakob Lyngsø, der mener, at det er et budskab, der går rent ind hos pigerne.

Det kommer ifølge Jakob Lyngsø til udtryk ved, at det især er universiteternes flerfaglige it-uddannelser, hvor det er muligt at kombinere teknologi med mere bløde fag, der har succes hos pigerne.

Fokus på løsninger

I 2008 er der blevet optaget 39 procent flere kvinder på de flerfaglige it-uddannelser, hvor 118 ud af de 407 optagende nu er kvinder.

Boom af kvinder på vej

Jakob Lyngsø håber, at de nye tal er udtryk for, at it-branchen langt om længe har fået gjort op med den barriere, der hidtil har holdt mange piger væk.

"Jeg ved, at det lyder optimistisk. Men jeg håber, at vi nu ser det helt store gennembrud for kvinderne i branchen. Vi har set, at tidligere mandefag som medicin, jura og teologi nærmest er blevet til kvindefag.

It er i dag meget mere end teknik, derfor kan jeg se ikke se, hvorfor vi ikke kan opleve den samme udvikling," siger Jakob Lyngsø.

It-branchen har muligvis fat i den lange ende, når den forsøger at tiltrække kvinder ved at fokusere på de løsninger, som teknologien leverer.

Det mener Helle Holt, der forsker i kønsopdeling på arbejdsmarkedet hos SFI - Det Nationale Forskningscenter for Velfærd.

"Der er ingen tvivl om, at det er lettere at tiltrække mange kvinder, når man fokuserer på uddannelsernes bløde sider. Mine erfaringer siger også, at en stor del af kvinderne i it-branchen arbejder som eksempelvis projektledere og brobyggere.

Men det pudsige er, at det ikke er udtryk for et opgør med kønsopdelingen. Den videreføres blot inden for branchen," siger Helle Holt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

Akademikernes A-kasse

AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job