Kartel-lignende forhold på europæisk telemarked

Teleselskaberne vil ikke sænke priserne, efter den frie konkurrence på telemarkedet har spillet fallit, mener den europæiske forbrugerorganisation BEUC. Helge Sander (V) vil undersøge sagen.

Artikel top billede

Direktør i Forbrugerrådet og formand for den europæiske forbrugerorganisation BEUC, Rasmus Kjeldahl, raser over prissætningen og teleselskabernes mudrede fakturaer på udlandsopkald inden for EU's grænser.

"Milliardindtjeningen fra roaming kommer jo fra forbrugernes lommer, og det vil vi ikke finde os i. Prisloftet er alt for højt, og derfor er vi i løbende dialog med EU for at få skåret samtaleprisen ned til en brøkdel af den nuværende overpris," siger han til Computerworld.

Han forstår ikke, at teleselskaberne ikke har formået at banke priserne helt i bund, som de ellers flere gange har spået ville ske af sig selv på grund af den fri konkurrence på markedet, efter de nationale telefon-selskaber blev privatiseret for ti år siden.

"Det virker som om, der er kommet kartellignende forhold på telemarkedet, hvor de helt store spillere med flest kunder har en stiltiende aftale om at holde priserne oppe. Det er jo yderst mærkeligt, når al forskning viser, at når priserne bliver sat ned, så taler folk ganske enkelt også mere," lyder det fra Rasmus Kjeldahl.

Efterlyser erhvervslivet

For at få flere kræfter bag pris-kravene til EU appellerer han derfor til erhvervslivet om at støtte kampen mod de urimeligt høje priser på udlandsopkald.

"Indtil videre er det lidt sært, at erhvervslivet ikke bakker op om lavere priser, for det taber jo også en masse penge, når firmaerne sender forretningsfolk ud i Europa med mobiltelefoner," lyder det fra Rasmus Kjeldahl.

Udover samtalepriserne mellem de europæiske lande kæmper BEUC også for at SMS- og datapriserne får et ordentlig nøk nedad i prislejet.

Helge Sander i kamp for forbrugerne

Og her har den europæiske forbrugerorganisation en allieret i den danske videnskabsminister Helge Sander(V), der også mener, at priserne for at bruge danske mobiler i udlandet er sat alt for højt.

Brug for mere EU

"Priserne på både mobiltelefoni, SMS-beskeder og fastnettelefoni er for høje inden for Europa. Derfor har jeg fra starten været meget optaget af problemstillingen. For det kan ikke være meningen, at man som forbruger skal afkræves en overpris for at bruge mobiltelefonen, når man ringer hjem fra udlandet," forklarer videnskabsministeren til Computerworld.

Han påpeger, at der ikke er nogen tvivl om, at prisen for at ringe hjem fra udlandet skal sænkes.

Helge Sander bakkede derfor sine minister-kolleger fra EU op på et ministermøde i Luxembourg i juni møde, hvor
roaming- og telefonpriser var på dagsordenen.

Her blev de europæiske ministre blandt andet enige om at give Kommissionen udvidet vetoret på dele af teleområdet.

Fokus på SMS og datatrafik

"Jeg er overbevidst om, at det vil give EU nogle stærkere redskaber til at sikre konkurrencen," fortæller Helge Sander.

Den danske videnskabsminister satte i samme anledning også fokus på SMS- samt datatrafik-priserne mellem EU-landene, som ifølge ministeren ligger for højt på nuværende tidspunkt.

"For mig at se er dette et godt eksempel på, hvor der er behov for "mere EU" og ikke "mindre EU". De høje priser er udtryk for, at det indre marked på teleområdet endnu ikke fungerer tilfredsstillende - og at der er behov for en fælles indsats," fastslår ministeren over for Computerworld.

"Jeg vil som videnskabsminister følge udviklingen tæt og bestemt tage sagen op i EU igen, hvis det viser sig, at konkurrencen ikke virker efter hensigten," afslutter han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen