Nyt look på pcworld.dk

Pcworld.dk har skiftet udseende. Webstedet har fået en tiltrængt istandsættelse, ny maling og ikke mindst en stribe nye "stikkontakter", der gør det lettere at navigere rundt og finde de informationer, man søger.

Indhold

Velkommen til pcworld.dk?s nye look. Vi har gennemført en modernisering af webstedet, så det nu er blevet lettere at navigere rundt og finde de nyheder og artikler man søger - ikke mindst dem, der har mere end blot et døgn eller to på bagen.

Indtil videre er det dog kun selve overfladen, der er blevet ændret. Webstedet understøtter således stadig de samme platforme og browsere som før, og artikler præsenteres helt på samme måde som hidtil, ligesom den daglige dækning af produkt- og teknologinyheder på webstedet naturligvis fortsætter.

Planlægningen af et helt nyt websted, der gerne skulle give både brugerne og redaktionen langt flere muligheder, er påbegyndt, men der vil gå nogen tid inden det nye websted står klar. Derfor har vi valgt at introducere det nye look i det bestående system.

Sammenhæng med magasinet
Et af målene med forandringerne har været at skabe bedre sammenhæng mellem onlineudgaven og den trykte udgave af PC World. Derfor har webstedet også skiftet navn (og logo) fra PC World Online til blot PC World ? eller pcworld.dk, hvis man gerne vil pointere, at man henviser til webstedet.

Denne sammenhæng betyder også, at webstedet nu arbejder med de samme kategorier og inddelinger som magasinet. Test & Anmeldelser vil således fremover dække alle de artikler, hvor vi tester det nyeste udstyr og anmelder produkter ? uanset om der er tale om pc?er, grafikkort, mobiltelefoner, værktøjsprogrammer, styresystemer eller noget helt sjette.

Råd & Tips er, som før, kategorien, hvor vi giver inspiration til, hvordan man løser konkrete problemer med både hardware og software, mens Teknologi er kategorien, hvor vi fokuserer på de landvindinger, der ligger og venter på os i fremtiden.

Helt ny blandt kategorierne er Artikler fra magasinet, hvor vi løbende udvælger de bedste artikler fra magasinet og bringer dem i uddrag på webstedet. Artikler i magasinet, der omtaler kodeeksempler eller lignende, vil ligeledes komme til at figurere her, så man kan hente filerne, nemt og hurtigt.

De fire kategorier får hver deres underside, så man hurtigt kan finde frem til artiklerne. Undersiderne kan nås via menupunktet "Nyheder & Artikler" eller ved at klikke på kategori-bjælkerne nederst på forsiden. I skrivende stund er det kun undersiden for Artikler fra magasinet, der er aktiveret, men de øvrige undersider vil blive implementeret i de kommende uger.

Så er der serveret
En anden væsentlig forandring er menu-bjælken. Flere menupunkter er forsvundet og nye er kommet til. Således giver menuen nu en enkel genvej til de førnævnte undersider, download af filer og programmer fra download.pcworld.dk og ikke mindst et entydigt svar på, hvordan man kommer i kontakt med redaktionen, salgsafdelingen og abonnementsservice.

Rigtig god fornøjelse med det nye pcworld.dk.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job