Glæde hos nordisk Alcatel-Lucent efter ni års tab

På trods af, at teleselskabet Alcatel-Lucents danske datterselskab har haft millionunderskud siden 1999, mener både den danske chef og den nordiske direktør, at "udviklingen er fin."

Artikel top billede

Den franskejede telekoncern Alcatel-Lucent, der sidste år fyrede 16.500 medarbejdere, har ikke kunnet stampe et overskud frem i Danmark de sidste ni år.

Det faktum til trods siger selskabets nordiske direktør Lars Boilesen, at "Danmark er absolut et lyspunkt i Norden og Baltikum,"

"Vi havde et godt år sidste år, og det bliver det også i år," siger Lars Boilesen, der sidste år jublede over regnskabet på trods af fyringer og værditab i koncernen.

Stigende omsætning og underskud

Alcatel-Lucent Denmarks omsætning steg sidste år med cirka 20 millioner kroner til 275 millioner, mens resultatet før skat landede på minus 85 millioner kroner.

"For så vidt angår udrulningen af fiberkabler har vi det sidste halve år været tættere på 100 end på 50 procent af markedet herhjemme. Det er mit gæt," siger Lars Boilesen.

Også den danske landechef Peter Fink mener, at forretningen går forrygende på trods af røde tal på bundlinjen gennem ni år.

"Set fra mit skrivebord går det fantastisk," siger Peter Fink.

"Hvis vi kigger på det Lars og jeg har ansvaret for - at sælge operatørløsninger - så har vi formået at generere en konstant stigende omsætning gennem de seneste mange år," siger Peter Fink.

En økonomisk møllesten

Ifølge regnskabet hænger datterselskabet RFS Denmark som en økonomisk møllesten om halsen på Alcatel-Lucent Denmark.

RFS Denmark har til huse i Hillerød og producerer komponenter til basestation-producenter (OEM) samt til operatører på globalt plan inden for GSM-, UMTS- og Wimax-teknologierne.

Selskabet er ifølge regnskabsmeddelelsen ansvarlig for 83 ud af de 85 millioner kroner, som underskuddet løb op i i 2007. Egenkapitalen har heller ikke set farven sort i mange år og endte i 2007 på minus 144 millioner kroner.

Peter Fink mener, at hvis RFS Denmarks underskud på 83 millioner kroner trækkes fra det samlede underskud før skat på 85 millioner, så lander Alcatel-Lucent Denmark på "et stort rundt nul."

Et lille minus er stadig et minus

I forhold til de milliardunderskud, som moderselskabet kan bryste sig af, så er det danske underskud på knap to millioner ganske rigtigt stort set at regne for et nulresultat, men dog stadig et underskud.

Den to år gamle fusion mellem Alcatel og Lucent er langt fra foregået gnidningsfrit og har slet ikke skabt de fordele og synergier, ledelsen af de to virksomheder havde forestillet sig.

Eksempelvis er firmaets værdi mere end halveret siden fusionen, og mere end 16.000 ansatte er blevet fyret.

Seneste nyt er, at selskabet forsøger sig med både en ny bestyrelsesformand og administrerende direktør.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-revisor

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS