Computerbyggeri til en milliard kroner skudt i gang

De amerikanske universiteter får en kæmpe online-supercomputer, der skal servicere alle computertørstige forskere. Supercomputeren Blue Waters vil være dobbelt så dyr som Roadrunner.

Artikel top billede

National Center for Supercomputing Applications i USA har givet Illinois-universitetet grønt lys til at få bygget verdens første petascale-computer af supercomputer-eksperten IBM.

Supercomputeren Blue Waters bliver bygget med 200.000 kerner, der skal sikre Illinois-universitetet en konstant computerkraft på over én petaflops - eller 1.000.000.000.000.000 decimaludregninger i sekundet.

Den høje processorkraft vil blive koblet sammen med mere end én petabyte hukommelse og med en harddisk, der rummer mere end 10 petabytes - eller 10.000 terabytes.

Pris for hele herligheden: 1,1 milliarder kroner.

Det skriver Networkworld.com.

Universets udvikling

Supercomputeren skal blandt andet bruge sin råstyrke til at udregne og simulere, hvordan galakser blev skabt i det tidlige univers, forståelse af celleforandringer samt design af nye råprodukter.

Den amerikanske forskningsenhed, NSF, påregner, at senest i 2011, så vil forskere få adgang til de kraftige computersystemer via nettet med lokale supportafdelinger på diverse universiteter.

"Blue Waters vil være et unikt, national gode, som vil have en stor indvirkning på både forskningsverdenen og det omliggende samfund," lyder det fra Illinois-universitetets kemi-professor Thom Dunning i en pressemeddelelse.

Han understreger, at forskere inden for mange forskellige fag vil få glæde af Blue Waters.

Gang i supercomputer-industrien

Tidligere på året offentliggjorde IBM samt den amerikanske energistyrelse supercomputeren Roadrunner til en halv milliarder kroner.

[Roadrunner er i dag verdens kraftigste supercomputer, inden den bliver overhalet af blandt andre Blue Waters inden for en overskuelig fremtid.

SGI, Intel og den amerikanske rumforskningsenhed NASA har proklameret, at de sammen vil udvikle en supercomputer, der når en peak-performance på 10 Petaflops i 2012.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura