Sådan blev Palins Yahoo-mail åbnet med et snuptag

En god fantasi, nogle Google-søgninger og lidt gætteri var alt, hvad der skulle til for at hacke Sarah Palins mail-konto. Læs her, hvordan hackeren 'Rubico' fik adgang.

Artikel top billede

Den republikanske vicepræsident-kandidat i USA, Sarah Palin, fik hacket sin Yahoo-mailkonto via et snuptag. Det fremgår af den meddelelse, som hackeren 'rubico' oploadede på et kendt hackerforum samtidig med, at han lagde flere skærmdumps af Sarah Palins maillkonto ud til offentlighedes beskuelse.

'Rubico' - som angiveligt er den demokratiske senator Mike Kernells søn, David Kernell - skriver, at han hackede Sarah Palins mailkonto ved hjælp af Yahoo-tjenestens funktion til password-genskabelse.

'Rubico' skriver, at han blev interesseret i Sarah Palins e-mail, efter at han havde læst, at hun anvendte en Yahoo-konto.

Derfor besluttede han sig for at forsøge at tiltvinge sig adgang ved at nulstille Sarah Palins adgangskode.

'Rubico' skriver, at det tog 45 minutter at finde de nødvendige informationer på Wikipedia og via Google.

Det var oplysninger, som Sarah Palins fødselsdag, der tog 15 sekunder at finde, skriver han. Desuden søgte han og fandt oplysninger om hendes hjembys postnummer, hvor hun mødte sin ægtefælle og lignende.

Det krævede med andre ord nærmest ingen tekniske færdigheder at åbne Sarah Palins Yahoo-konto.

'Rubicos' manglende tekniske finesse understreges da også af, at der i de skærmbilleder, som han siden offentliggjorde, fandtes alle de beviser, som it-eksperter skal bruge for at finde og identificere ham.

For eksempel består de offentligtgjorde skærmbilleder af hele 'Rubicos' browser-vindue - inklusive adresselinien, som er blevet vist på hans egen skærm.

Her kan man se, at 'Rubico' har anvende webtjenesten Ctunnel som proxy-server, altså som blokade for brugernes IP-adresser, når de besøger en hjemmeside.
Ligeledes kan man klart og tydeligt se en linie, der viser, at det er 'Rubico', der står bag.

CTunnels ejer, Gabriel Ramuglia, har meddelt, at han samarbejder med FBI om at finde frem til 'Rubico'. Han oplyser, at han har "rimeligt" meget tiltro til, at det vil lykkes ham at finde den IP-adresse, der er blevet anvendt til hackningen.

Det var angiveligt først efter, at 'Rubico' havde gennemrodet Sarah Palins mailkonto, at det gik op for ham, hvor let det egentlig ville være at finde ham, siden han kun havde anvendt en enkelt proxy for at få adgang til kontoen.

Derfor besluttede han sig for at give adgang til andre via sin posting på et hackersite.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S