Ballmer: Microsoft på vej med Windows Cloud OS

Microsoft er på vej med et helt nyt styresystem særligt beregnet til nettet under det mulige navn 'Windows Cloud OS'.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsofts topchef, Steve Ballmer, fortæller, at Microsoft er på vej med et nyt styresystem, der skal bidrage til at gøre det nemmere for udviklere at skrive internet-baserede applikationer.

Inden for en måned vil Microsoft løfte sløret for det, som Steve Ballmer kalder en 'Windows Cloud'.

Styresystemet, der efter alt at dømme får et andet navn end 'Windows Cloud', sigter især mod udviklere, der skal skrive applikationer til cloud-computing, fortæller Steve Ballmer.

Han vil imidlertid ikke komme med mange detaljer, for det "vil ødelægge præsentationen", når den tid kommer, siger Steve Ballmer, der netop har været i Danmark, hvor Computerworld mødte ham.

Det ligger dog fast, at Windows Cloud-projektet ikke hænger sammen med Microsofts kommende Vista-afløser, Windows 7.

Selskaber som Google og Salesforce.com er store konkurrenter til Microsoft på cloud-markedet, der handler om at levere tjenester og services over nettet.

Den netbaserede tilgang gør det muligt at sænke priserne og sænke vedligeholdelses-besværet for de selskaber og personer, der anvender applikationerne.

Microsoft - der ellers har bygget sin forrenting på desktop-baseret software - indledte for et par år siden en indædt kamp om herredømmet over nettet.

Steve Ballmer understreger, at Microsoft ikke forestiller sig, at produkter som Office-suiten flytter helt over på nettet og altså væk fra desktop-computerne.

Microsoft arbejder til gengæld på en tjeneste, der gør det muligt for folk delvist at håndtere Office-dokumenter på for eksempel offentlige internet-steder, siger han.

"Det er alt, hvad jeg kan sige om det. Ellers vil vi jo ikke få nogen solid præsentation om en måned," lyder det.

Læs meget mere om styresystemer på nettet og Steve Ballmers besøg i Danmark i fredagens papirudgave af Computerworld.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S