Asus Eee Box-desktop leveres med virus

Asutek advarer mod indbygget, selvkopierende virus i den netop lancerede Eee Box B202.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Asustek Computers japanske afdeling har advaret ejere af den ny Eee Box, som er virksomhedens ny lavprisdesktop, om at maskinen har virus fra starten.

Eee Box B202 blev lanceret i sidste uge, men maskinens "D:"-drev indeholder fra fabrikken en virus ved navn "recycled.exe," udtaler Asustek i meddelelsen.

Når drevet åbnes, begynder virussen at kopiere sig selv til "C:"-drevet og til ethvert andet flytbart drev eller enhver USB-nøgle, der måtte være tilsluttet computeren.

Til salg i Danmark

Også danske kunder bør være opmærksomme, idet boxen har været til salg på det danske marked siden 1. oktober. Se Computerworlds søstermedie PC Worlds anmeldelse af Eee Box her.

På trods af gentagne forsøg på at få yderligere information fra Asustek, har virksomheden endnu ikke bekræftet, at problemet er begrænset til japanske Eee Box pc'er.

Virksomheden har heller ikke forklaret, hvordan det er gået til, at virussen er havnet på computeren.

Eee Box'en er Austeks udvidelse af sine populære Eee-produkter ind i desktop-markedet.

Den originale Eee PC udgjorde grundlæggende set startskuddet for hele kategorien af lavpris mini-bærbare, da den blev lanceret midt i 2007 ved fagmessen Computex i Taiwan.

Konkurrencen tager til

I det seneste år er produktlinjen vokset og inkluderer nu en håndfuld modeller med skærme og harddiske i forskellige størrelser, idet Asustek forsøger at få maksimalt ud af sin popularitet.

De høje salgstal er ikke gået ubemærkede hen over hovederne på andre virksomheder, og mange større leverandører af bærbare tilbyder nu computere i samme klasse for at yde konkurrence til Eee PC.

For nylig lancerede japanske Toshiba sit første produkt i denne kategori og følger dermed i sporet fra andre leverandører som Hewlett-Packard, Fujitsu og Acer.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S