Silicon Valleys it-iværksættere fyrer løs

Den internationale økonomiske nedtur sætter sine spor i Silicon Valley, hvor mange mindre firmaer nu fyrer medarbejdere for at komme krisen i forkøbet.

Artikel top billede

Finanskrisen har allerede kostet massefyringer i banksektoren, og nu kommer turen til it-området Silicon Valley i USA. Firmaerne vil for alt i verden undgå at stå i samme situation, som da dotcom-krisen knækkede en lang række it-firmaer i 2001.

Det er specielt de mindre virksomheder, som afskediger medarbejdere, skriver Financial Times. Blandt dem er firmaet AdBrite, som arbejder med online-annoncering. 40 af virksomhedens 100 ansatte fik i sidste uge besked på, at de skal forlade virksomheden.

"Det er behovet for at være profitabel med det samme. Vi er på vej mod svære tider," siger virksomhedens administrerende direktør, Iggy Fanlo, til Financial Times.

"Jeg traf beslutningen om at gå meget dybt meget hurtigt, så vi ikke behøver at gøre det igen," uddyber han.

Blandt firmaerne i farezonen er de mange iværksættervirksomheder, som blomstrede op i 2004, da it-sektoren igen fik gang i hjulene. En stor del af de virksomheder er først begyndt at tjene penge nu, og det kan altså være slut, hvis finanskrisen griber om sig.

En anden it-iværksætter er Loic Le Meur, som har etableret videoportalen Seesmic. Han har netop fyret 10 af 24 medarbejdere.

"I mit netværk af iværksættere er halvdelen i en kritisk situation de næste seks til 12 måneder," fortæller Loic Le Meur.

Artiklen i den amerikanske avis beretter, at der er udbredt bekymring blandt iværksætterne i Silicon Valley.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune