Silicon Valleys it-iværksættere fyrer løs

Den internationale økonomiske nedtur sætter sine spor i Silicon Valley, hvor mange mindre firmaer nu fyrer medarbejdere for at komme krisen i forkøbet.

Artikel top billede

Finanskrisen har allerede kostet massefyringer i banksektoren, og nu kommer turen til it-området Silicon Valley i USA. Firmaerne vil for alt i verden undgå at stå i samme situation, som da dotcom-krisen knækkede en lang række it-firmaer i 2001.

Det er specielt de mindre virksomheder, som afskediger medarbejdere, skriver Financial Times. Blandt dem er firmaet AdBrite, som arbejder med online-annoncering. 40 af virksomhedens 100 ansatte fik i sidste uge besked på, at de skal forlade virksomheden.

"Det er behovet for at være profitabel med det samme. Vi er på vej mod svære tider," siger virksomhedens administrerende direktør, Iggy Fanlo, til Financial Times.

"Jeg traf beslutningen om at gå meget dybt meget hurtigt, så vi ikke behøver at gøre det igen," uddyber han.

Blandt firmaerne i farezonen er de mange iværksættervirksomheder, som blomstrede op i 2004, da it-sektoren igen fik gang i hjulene. En stor del af de virksomheder er først begyndt at tjene penge nu, og det kan altså være slut, hvis finanskrisen griber om sig.

En anden it-iværksætter er Loic Le Meur, som har etableret videoportalen Seesmic. Han har netop fyret 10 af 24 medarbejdere.

"I mit netværk af iværksættere er halvdelen i en kritisk situation de næste seks til 12 måneder," fortæller Loic Le Meur.

Artiklen i den amerikanske avis beretter, at der er udbredt bekymring blandt iværksætterne i Silicon Valley.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job