Silicon Valleys it-iværksættere fyrer løs

Den internationale økonomiske nedtur sætter sine spor i Silicon Valley, hvor mange mindre firmaer nu fyrer medarbejdere for at komme krisen i forkøbet.

Artikel top billede

Finanskrisen har allerede kostet massefyringer i banksektoren, og nu kommer turen til it-området Silicon Valley i USA. Firmaerne vil for alt i verden undgå at stå i samme situation, som da dotcom-krisen knækkede en lang række it-firmaer i 2001.

Det er specielt de mindre virksomheder, som afskediger medarbejdere, skriver Financial Times. Blandt dem er firmaet AdBrite, som arbejder med online-annoncering. 40 af virksomhedens 100 ansatte fik i sidste uge besked på, at de skal forlade virksomheden.

"Det er behovet for at være profitabel med det samme. Vi er på vej mod svære tider," siger virksomhedens administrerende direktør, Iggy Fanlo, til Financial Times.

"Jeg traf beslutningen om at gå meget dybt meget hurtigt, så vi ikke behøver at gøre det igen," uddyber han.

Blandt firmaerne i farezonen er de mange iværksættervirksomheder, som blomstrede op i 2004, da it-sektoren igen fik gang i hjulene. En stor del af de virksomheder er først begyndt at tjene penge nu, og det kan altså være slut, hvis finanskrisen griber om sig.

En anden it-iværksætter er Loic Le Meur, som har etableret videoportalen Seesmic. Han har netop fyret 10 af 24 medarbejdere.

"I mit netværk af iværksættere er halvdelen i en kritisk situation de næste seks til 12 måneder," fortæller Loic Le Meur.

Artiklen i den amerikanske avis beretter, at der er udbredt bekymring blandt iværksætterne i Silicon Valley.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S