12 millioner briters passwords fundet ved en pub

Tema: En USB-nøgle med kildekode til offentlige britiske systemer og passwords til skattesystemer har været væk i 14 dage. En engelsk sikkerhedsekspert kalder miseren for den værste brist i nyere tid.

Artikel top billede

Englænderne må nok siges at være uofficielle europamestre i at miste fortrolige oplysninger på it-medier.

Inden for det seneste år er der blevet tabt to cd'er med personlige oplysninger på 25 millioner britiske familier, 38.000 elektroniske patientjournaler på et back-up bånd.

I juli fik en sikkerhedschef stjålet sin laptop med 21.000 patientoplysninger.

Og nu er den minsandten gal igen, efter en USB-nøgle med ikke færre end 12 millioner englænderes passwords er blevet fundet på parkeringspladsen til en pub, efter at have været savnet i 14 dage.

Passwordene på USB-sticken er nøglerne til briternes centrale, elektroniske indgang til de offentlige - Government Gateway - hvor borgerne kan se oplysninger om at alt fra tilbageholdt skat til parkeringsbøder.

Det skriver The Daily Mail.

Største brud på sikkerheden i nyere tid

Udover passwords til de mange britiske borgere, var der også sikkerhedssoftware og kildekode til Government Gateway på USB-sticken.

Sikkerhedsekspert Jacques Erasmus fra sikkerhedsfirmaet Prevx, har forklaret, at kombinationen af passwords og sikkerhedssoftware i de rette hænder ville give adgang til flere databaser og betalingssystemer. Men han var mest urolig for den forsvundne kildekode.

Han kalder kildekoden uvurderlig for den eller de personer, der ville trække personlige oplysninger ud af de offentlige it-systemer eller svindle direkte med systemerne.

Det offentlige England: Ikke noget problem

"Vi må håbe, at der ikke er flere glemte nøgler derude. Dette er potentielt det alvorligste datatab i England i nyere tid," forklarer Jacques Erasmus til The Daily Mail.

Hjemmeside lukket

USB-nøglen blev fundet for to uger siden på parkeringspladsen til pubben The Orbital i Cannock, Stafforshire, efter den 29-årige Daniel Harrington fra it-firmaet Atos Origin - med tilknytning til regeringens it-systemer - ikke have holdt godt nok øje med den.

Men det var først, da USB-nøglen kom i hænderne på The Daily Mail, at det offentlige begyndte at røre på sig.

De ansvarlige for arbejde og pension valgte at få lukket Government Gateway-hjemmesiden med det samme. Siden har talsmænd fra det offentlige afvist, at der skulle være sket et brud med it-sikkerheden.

"Vi er overbeviste om, at sikkerheden på Government Gateway ikke er blevet kompromitteret," lyder det ifølge The Daily Mail fra en talsmand fra arbejdsministeriet.

Ifølge det britiske datatilsyn har englænderne tabt USB-stick, laptops og CD'er med fortrolige oplysninger i alt 277 gange inden for det seneste år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

KMD A/S

Customer Support Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Flådestation Frederikshavn

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse