Flere smartphones betyder flere trusler

Den største trussel mod mobiltelefoner kommer ikke fra vira og trojanere, men fra mobile spionværktøjer. Der er større risiko ved at surfe end ved at læse mails.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Computerworld News Service: For fire år siden talte F-Secures chefforsker, Mikko Hypponen, som en af de eneste om malware på mobiltelefoner.

Og med den stigende brug af internet-kompatible mobiltelefoner - især Apples iPhone og RIM's Blackberry - mener han, at risikoen for hærværk er større nu end nogensinde.

Men overraskende nok oplever han ikke så meget mobil-malware i øjeblikket.

"Der er ret stille på det område for tiden. Vi er oppe på 400 kendte vira og trojanske heste på mobiltelefoner, men de fleste går efter ældre smartphone-systemer," siger han. De fleste nyere systemer har forbedret indbygget sikkerhed.

Mikko Hypponen tror ikke den største risiko på mobiltelefoner i dag er vira eller trojanske heste, men mobile spionværktøjer som FlexiSpy, Neocall eller Mobile Spy.

Disse kommercielle værktøjer fungerer fint, selv på de nyeste versioner af Symbian, Windows Mobile eller Blackberry, fortæller han.

iPhone har været udsat for nogle angreb, men den har stadig en meget lille markedsandel globalt sammenlignet med store spillere som Nokia. Og det betyder, at den er sværere at ramme.

Men efterhånden som iPhones markedsandel stiger, forventer Mikko Hypponen, at der kommer flere angreb.

Risiko ved at surfe

Han kigger på nogle af de større begivenheder i 2008 for at få en idé om, hvad der kommer til at ske i 2009.

"Den afgørende begivenhed var overgangen fra smtp til http," siger han.

"Nu foretrækker skurkene at inficere netbrugere via web-baserede drive by-downloads i stedet for via e-mail. I dag er der større risiko for at blive inficeret ved at surfe på nettet end ved at læse e-mail."

Han fortæller, at eksplosionen af ondsindede SQL injection-angreb på betroede hjemmeside kombineret med den massive vækst i antallet af nye ondsindede hjemmesider betyder, at internettet mere farligt i 2008 end nogensinde før.

Andrew Storms, direktør for information technology hos nCircle Network Security, er overbevist om, at der venter større telefonbaserede trusler rundt om hjørnet.

En af de største ændringer i trusselslandskabet er den stigende brug af iPhones og Blackberries - enheder der allerede er næsten lige så almindelige som laptops.

Og nu, da Google Android kommer på markedet, er han bange for, at problemet bare bliver endnu mere komplekst.

Trussel mod personlige oplysninger

"Den største konsekvens af den stigende brug af mobile enheder er, at virksomhedernes data bliver spredt mere, og it- og sikkerhedsfolkene har ikke mulighed for at holde øje med enhederne," siger Andrew Storms.

"Der er allerede masser af sikkerhedsfolk, der kæmper for at holde deres kunder produktive i et miljø, hvor gadget-producenterne har opgivet at følge med de konstant skiftende sikkerhedstrusler. It-teams vil helst behandle disse enheder som laptops, men mange af deres værktøjer kan ikke bruges på smartphones."

Følsomme virksomhedsdata på smartphones kommer formentlig kun til at tiltrække få målrettede angreb, siger han og tilføjer, at de største trusler formentlig vil være rettet mod de mange personlige oplysninger, der ligger på en smartphone.

Oversat af Mille Bindslev

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | København

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,