Artikel top billede

Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Helge Sander afviser hård kritik som 'komisk'

Videnskabsminister Helge Sander (V) kalder Dansk Metals kritik af it-indsatsen de sidste syv år for "komisk" og mener det dokumenterer, at Dansk Metal "lever i industrisamfundet".

Videnskabsminister Helge Sander (V) giver Dansk Metal tørt på efter fagforeningen sønderlemmende kritik i går.

Fagforeningen mente, at ministeren havde for lidt fokus på erhvervsudvikling på it-området. Derfor burde området flyttes over i Erhvervsministeriet.

Men kritikken preller fuldstændigt af på ministeren.

"Nu skal jeg selvfølgelig ikke blande mig i, hvor statsministeren vil placere it-området, men Dansk Metals kritik er komisk og dokumenter, at de lever i industrisamfundet og har haft deres storhedstid," siger Helge Sander til Computerworld.

Videnskabsministeren peger på grøn it, som blot et af de punkter, hvor verden efter hans mening ser Danmark som førende.

"Vi er det første land i verden med en grøn it handlingsplan, så folk i udlandet ser op til os på det område," siger ministeren.

Går rigtigt godt

Helge Sander har samtidig ingen forståelse for kritikken af, at der mangler erhvervsfokus på it-siden.

"Danske softwarevirksomheder eksporterer for ni milliarder kroner om året," konstaterer Helge Sander.

Samtidig nævner han bredbåndsområdet, som endnu et sted, hvor Danmark er helt i front.

Blandt de tiltag ministeren også fremhæver i en sand opremsning af tiltag, er fonden til arbejdskraftbesparende teknologi på tre milliarder kroner.

"Selvom det er over fem år, så er det mange penge," siger ministeren.

Han glæder sig samtidig over, at både ITEK under Dansk Industri og IT-Branchen bakker ham op i debatten.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere