64-bit Xeon på vej fra Intel

I løbet af foråret vil Intel lancere en Xeon-processor, der kan adressere mere end fire gigabyte hukommelse. Den bliver nemlig udstyret med en 64-bit udvidelse af x86-instruktionssættet.

Indhold

San Francisco: I en tale på Intel Developer Forum (IDF) i San Francisco røbede Intels topchef Craig Barrett, at der snart dukker en ny Xeon-processor op. Den vil adskille sig fra Intels øvrige x86-processorer ved at kunne benytte 64-bit-adressering, så mængden af systemhukommelse kan komme op på mere end fire gigabyte.

Dermed følger Intel i fodsporene af AMD, der udvidede x86-instruktionssættet med 64-bit-instruktioner i forbindelse med lanceringen af Opteron i april sidste år.

Xeon-processoren med kodenavnet Nocona bliver fremstillet med 90 nanometer teknologi, og den kommer på markedet i løbet af foråret. Den er beregnet til mindre servere og arbejdsstationer med to processorer.

Udover understøttelsen af 64-bit-instruktioner har den kommende Xeon understøttelse af SSE3-instruktioner ligesom Pentium 4 Prescott. I forhold til den nuværende Xeon har Nocona højere clockfrekvens og busfrekvens.

På IDF demonstrerede Intel en Dell arbejdsstation med Nocona. Computeren var desuden udstyret med DDR2 RAM og PCI Express grafikkort.

Hvis man vil udnytte de 64 bit, skal der et nyt styresystem til, og til sommer vil en særlig Windows-version såvel som diverse Linux-distributioner være klar til den nye Xeon.

Efter Xeon Nocona vil der dukke andre 32/64-bit Xeon-processorer op, og før eller siden vil Pentium 4 også få 64-bit-funktionen slået til. Teknologien findes allerede i Pentium 4 Prescott, den er bare ikke aktiveret.

Læses lige nu

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Csis Security Group A/S

    Senior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S