Greenpeace leder stadig efter ægte grøn it

Greenpeace-rapporter konkluderer, at nye elektroniske forbrugerprodukter er en smule grønnere end sidste års produkter - men producenterne kunne gøre det meget bedre.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nye elektroniske forbrugerprodukter er som regel en smule grønnere end sidste års produkter - men producenterne kunne gøre det meget bedre ifølge en undersøgelse af miljøorganisationen Greenpeace International.

Rapporten "Green Electronics: the search continues" evaluerer 50 produkter fra 15 virksomheder, hvor alle produkterne er beskrevet af deres producenter som deres mest miljøvenlige modeller, men konkluderer, at ingen af produkterne scorede højt på alle kriterier.

I sine tests fandt Greenpeace, at færre af produkterne indeholdt plastikken PVC (polyvinyl chloride) og andre giftige kemikalier i forhold til produkter testet sidste år. Greenpeace har tidligere energisk ført kampagner mod brugen af skadelige stoffer i produkter.

En anden ting, der er ændret til det bedre i løbet af 2008, er den øgede brug af LED-skærme (light emitting diode), som ikke indeholder kviksølv, ligesom tidligere skærmteknologier ellers gjorde, og som også er mere strømeffektive, fortæller Greenpeace.

Virksomheder bruger også flere genbrugsmaterialer eksempelvis i fjernsyns- og monitorbeklædninger og øger antallet af gamle produkter, som de tager tilbage for at sende til genbrug.

Lenovo topscorer

På trods af disse forbedringer scorede det højst rangerende produkt, Lenovos computerskærm L2440x, kun 6,9 ud af 10 point. På andenpladsen var også en skærm, navnlig Fujitsu Siemens Computers ScenicView P22W-5 Eco med 6,33 point.

Lenovos svageste punkt var energiforbrug. Virksomheden mistede point for ikke at holde styr på, hvor meget energi, der blev brugt på at producere skærmen, og kunne have klaret sig bedre ved at levere mere information om skærmens strømbesparende funktion. Lenovo kunne også have scoret et let point ved at have givet produktet en egentlig slukknap, der fysisk helt slukker for strømmen.

I stedet - ligesom mange produkter - har skærmen kun en standby-knap, der resulterer i den såkaldte standby-strøm ved at opretholde et strømforbrug til nogle af produktets kredsløb, selv når det tilsyneladende er slukket.

Lenovo mistede også point for at udnytte undtagelser i EU-direktivet om begrænset anvendelse af skadelige stoffer i elektrisk og elektronisk udstyr (RoHS), som under visse omstændigheder lader virksomheder fortsætte med at bruge ellers forbudte giftige kemikalier i deres produkter.

Andre virksomheder har vist, at de kan gøre det bedre, i kategorier hvor Lenovo kom til kort. Hvis man forestillede sig en producent, der fulgte best practices i hver af Greenpeaces kategorier (energiforbrug, begrænsning af skadelige stoffer, genbrug og så videre) for samtlige af de undersøgte producenter, så ville denne producent score 8,6 ud af 10 point.

Lenovo var også topscorer inden for desktopcomputere - selvom dette forretningsområde tydeligvis endnu har meget at lære af skærmdivisionen, idet Lenovos ThinkCenter 58/M58p kun scorede 5,88 ud af 10 point, og derved kun lige vandt over Fujitsu Siemens Computers Esprimo E7935 E-Star 4, som scorede 5,73.

Inden for bærbare kom Lenovos X300 kun på tredjepladsen med 4,68 point bag Toshiba Portege R600 på førstepladsen med 5,57 point og Hewlett-Pachard Elitebook 2530p på andenpladsen med 5,48.

Nokias 6210 Navigator var den grønneste smartphone, der blev testet af Greenpeace, og den scorede 5,2 ud af 10 point foran Sony Ericsson Mobile Communications G900 med 4,8 point. Apple afviste at tage del i undersøgelsen, så Greenpeace kan ikke sige noget om, hvordan iPhone 3G ville have klaret sig i testen.

Blandt andre mobiltelefoner scorede Samsung Electronics SGH-F286 5,45 point og slog derved kun med nød og næppe Motorolas RAZR V9.

Denne telefon fra Motorola scorede slet ingen point for, om produktet bruger genbrugsmaterialer eller selv kan genbruges, men der er en chance for, at Motorola kan samle point her i næste års test, da virksomheden i onsdags på CES introducerede en mobiltelefon med en beklædning lavet udelukkende på genbrugt plastik.

Generelt er forbrugerelektronikbranchen langt bedre til at lave grønne løfter end grønne produkter, hvilket skaber skepsis blandt forbrugere. En anden undersøgelse, der så dagens lys på CES, udført af Consumer Electronics Association, viser, at 65 procent af forbrugerne tror, at producenterne overdriver deres grønne løfter, mens 40 procent forvirres af producenternes løfter.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S