Hvorfor skal læserne ikke betale for net-nyheder?

Klumme: 3. januar kunne Berlingske Tidende fejre sin 260 års fødselsdag, hvilket gør Berlingske til en af verdens ældste aviser.

Artikel top billede

Det er i sig selv noget af en bedrift at kunne holde sig i live i så mange år, og der har da også været flere gange, hvor avisens fremtid har virket usikker. Dog aldrig så meget som i de sidste 10 år.

Det er tankevækkende, at Berlingske fejrede sit 250 års jubilæum med pomp, pragt og festfyrværkeri. Avisen havde et historisk højt overskud, et kæmpe oplag og selvtilliden var på alle måder i top.

Berlingske med Scherfig i ledelsen så sig selv som vogteren af mangfoldigheden inden for dansk dagspresse og købte op både lokalt og regionalt, hvor der var skrantende dagblade, der trængte til en hånd.

At der ikke kun var altruistiske motiver bag, er naturligvis klart, men der er ingen tvivl om, at mangfoldigheden var et vigtigt parameter for Scherfig, og de store overskud, som Berlingske generede i de år, kom hele branchen til gode.

Det var da også Berlingske, der samlede hele branchen i portalerne Jobzonen, Bilzonen og Boligzonen, som under Mette Bove-Nielsens kyndige ledelse i dag er blevet danskernes foretrukkende sted at søge henholdsvis job, bil og bolig.

Tæret på ledelsen og egenkapitalen

Siden da er avisen solgt to gange, og det har tæret på ledelsen og medarbejdere og ikke mindst på egenkapitalen.

Berlingske ejer ikke engang sine egne bygninger længere. At drive medievirksomheder er nemlig ikke mere en profitabel forretning.

Som jeg også skrev i min sidste klumme, så lider medierne i disse dage, og ingen mere end dagbladene.

I USA er de hæderkronede aviser Chicago Tribune og LA Times lukningstruede, og for tiden er 30 aviser til salg i USA. Den spektakulære konkurs i Tribune Group, der ejer Los Angeles Times og Chicago Tribune, har rejst spørgsmålet i hele branchen om printaviserne overhovedet har en fremtid?

Når man kigger rundt i verden, er billedet mange steder det samme. Medierne er virkelig under pres, ikke mindst fordi nyheder er blevet et gode, som læserne ikke længere er parate til at betale for.

Dagblade bør overveje betaling

Oven på den seneste konkurs i USA har man blandt andet i Times og Newsweek kunnet læse forskellige bud på, hvordan aviserne skal komme igennem denne krise.

Det meget optimistiske bud går på, at læserne vil opdage, at de ikke kan leve uden avisernes kritiske journalistiske observans - det er jo den eneste virksomhed, der er beskyttet af grundloven - og at læserne så igen vil støtte aviserne, enten via fonde, en slags licensbetaling eller borgeraktier.

Spørgsmålet er også, om det ikke er på tide at tage betaling for den service, man leverer på nettet.

Børsen har haft held med det herhjemme og gør det rigtig godt. Denne model bør de andre dagblade seriøst overveje.

Alternativt skal aviserne bliver bedre til at udnytte, at kun aviser er økonomisk organiseret til at indsamle massive mængder information. Ingen andre er organiseret til den opgave.

Der er stadig efterspørgsel efter den information.

Spørgsmålet er, hvordan 'aviserne' vil levere den, og hvordan forretningsmodellen skal se ud?

Berlingske kæmper heldigvis videre, og nu kaster avisen sig også over tv. Jeg kan kun ønske held og lykke med denne satsning og håbe på, at der følger en forretningsmodel med, der også kan sikre avisen og koncernens eksistens de næste 10 år.

Trine Nielsen er markedsdirektør i KODA.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Test Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job