Internetudbyder atter på kant med netneutraliteten

USA's andenstørste internetudbyder er endnu engang i myndighedernes søgelys på grund af sin netværkspraksis, hvor bestemte typer data nedprioriteres.

Artikel top billede

Hallo, er du der?

Hvis kunderne hos den andenstørste internetudbyder i USA, Comcast, har svært ved at få hul igennem, når de anvender diverse IP-telefoni-tjenester, skyldes det måske, at de ikke anvender lige netop Comcasts egen "Digital Voice"-tjeneste.

I hvert fald har den amerikanske telestyrelse FCC endnu engang bedt Comcast forklare, hvordan selskabet behandler forskellige data-pakker i netværket. I et brev til Comcast antyder FCC, at Comcast nedprioriterer andre VoIP-tjenester end selskabets egen.

Ifølge The Register og Vnunet skyldes FCC's mistanke, at Comcast på sin FAQ-side skriver, at Comcasts egen VoIP-tjeneste ikke vil blive påvirket, når der er pres på nettet, mens det godt kan være tilfældet med konkurrerenternes VoIP-tjenester.

"Vi beder (også) om, at I giver en detaljeret begrundelse for Comcasts uensartede behandling af sin egen VoIP-service sammenlignet med dem, der bliver tilbudt af andre VoIP-udbydere på netværket," lyder det i FCC-brevet til Comcast.

Diskussion om internettets fremtid

Diskussionerne mellem FCC og Comcast startede, fordi Comcast tidligere blokerede for bestemte fildelings-tjenester på nettet. FCC meddelte internetudbyder, at det ikke er i orden at nedprioritere bestemte typer af data, for eksempel p2p-trafik.

Comcast nægtede dog i første omgang at føje myndighederne, og først efter længere tids debat, oplyste Comcast, at selskabet fremover ikke ville spærre for bestemte tjenester, men derimod skride ind over for de brugere, der trækker uforholdsmæssigt meget på nettets kapacitet.

Sagen mellem Comcast og FCC er på mange måder en prøveklud for netneutraliteten eller bruddet med samme.

Hvordan løser man problem med overbelastede netværk?

Mens nogle ser en regulering af data-trafikken som det, der kan sikre nettets fremtid, ser andre netop sådan en regulering som det, der kan betyde enden på det frie og åbne internet.

Udfordringen er, at det er svært at komme uden om problemet med overbelastede netværk, selv om man kan diskutere måden, som netværket bliver overvåget og styret på.

Det har tidligere fået Googles Vint Cerf, til at bakke op om, at data-trafikken på nettet bør reguleres, så stor-forbrugerne ikke er skyld i en dårligere service for alle de andre.

Uklare meldinger

Det er ikke kun i USA, at debatten raser. Før jul kom det frem, at den andenstørste internetudbyder i England, Virgin Media, vil begynde at overvåge trafikken på nettet for at kunne lægge restriktioner på BitTorrent-trafikken.

Det har blandt andet været til debat, om det er i orden, at internetudbydere benytter bestemte teknologier som Deep Packet Inspection og traffic shaping til at overvåge og styre data-strømmene på nettet. Danske teleselskaber har tidligere afvist, at de benytter den slags.

Det er dog endnu svært at få klare meldinger om, hvad man egentlig må som internetudbyder.

Da EU's telekommissær Viviane Reding sidste år var i København til en konference om netneutralitet, kom hun med en slags både/og-melding .

"Neutralitet på nettet skal sikre, at de to fyre i garagen kan lancere deres ide. Modstanderne mener, at neutraliteten forhindrer dem i at tjene penge. Som politiker skal jeg tage begge betragtninger med i mine overvejelser," sagde Viviane Reding.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS