90.000 ansatte i staten får fælles e-læringsplatform

I løbet af 2009 står et nyt stort e-læringsprojekt klar, hvor 90.000 statslige ansatte får mulighed for at bruge systemet, der er døbt Campus.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Helt op til 90.000 embedsmænd i staten får i løbet af 2009 mulighed for at få digital undervisning.

E-læringsplatformen Campus ejes af Økonomistyrelsen, men hver af de 19 ministerområder kan oprette deres egne e-kurser.

Leder af den Digitale Taskfoce i Finansministeriet, Lars Frelle-Petersen, forklarer, hvad den store udfordring bliver:

"At alle de institutioner der er omfattet af løsningen, er tilsluttet inden udgangen af 2009," siger han.

Campus bliver den enkelte medarbejders indgang til læring og indeholder desuden værktøjer til kursusadministration.

For første gang får staten altså et fælles e-læringskatalog.

Helt konkret skal projektet vurderes i 2010, hvor alle brugere, der har brugt systemet i minimum seks måneder, får tilsendt et spørgeskema, oplyser Lars Frelle-Petersen.

Èn leverandør

Tidligere har der været uenighed om, hvorvidt det er en god idé kun at have en leverandør af learning mangement systemet.

Men Personalestyrelsen besluttede at afholde et udbud, hvor fem firmaer blev prækvalificeret.

Det var Oracle, NNIT, IBM, Multidata og et hold bestående af KMD og Saba.

Det endelig valg faldt på KMD med et Saba-system.

LMS-systemet er leveret af KMD 1. januar 2009.

De respektive ministerier kan nu selv vælge det tidspunkt de ønsker at overgå til løsningen.

Det vil ske med afsæt i, hvordan og hvornår deres kursusplan normalt offentliggøres, oplyser Lars Frelle-Petersen.

"Implementeringen vil derfor strække sig over hele 2009, hvor cirka halvdelen går over i løbet af 1. halvår 2009," siger han.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks