USB-drev med kamera

De små USB-drev får stadig mere funktionalitet. Yakumo er således klar med et USB-drev med indbygget digitalkamera.

Indhold

På CeBIT-messen i Tyskland, der slutter i dag, viser Yakumo et lille USB-drev med indbygget digitalkamera.

Yakumo USB Camera Stick fylder kun 9,3 x 3,8 x 3 centimeter, og dimsen kommer til at koste omkring 1.000 kroner, når den er klar engang til sommer.

Digitalkameraet kan tage billeder i en opløsning på op til tre megapixel, og man kan se motivet i søgeren på en 1,5 tommer LCD-skærm.

Der kan også optages video i MPEG-4-format i VGA-opløsning (640x480 pixels) med op til 20 billeder i sekundet, og lyden bliver også optaget. Har man kun brug for lyden, kan Yakumo USB Camera Stick også bruges som en diktafon.

Der findes ikke nogen former for zoom på det lille kamera, så det må man leve uden.

Kameraet bliver drevet af et indbygget batteri, der kan klare op til to timers optagelser, inden det skal oplades igen.

Yakumo USB Camera Stick er et USB-drev med indbygget digital kamera.

Der er som standard kun 16 megabyte indbygget i USB-drevet, men det kan dog udvides med et SecureDigital eller MultiMediaCard på op til 512 megabyte.

USB-drevet understøtter USB 2.0-standarden, og kan bruges som et helt traditionelt USB-drev i en pc, så man har nem adgang til både billeder og filmklip.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere