TDC's omsætning falder, men effektiviteten stiger

Opdateret 10.28: Som ventet gik det danske teleselskabs omsætning tilbage i 2008, men effekten af Jens Alders gennemførte reduktioner slår igennem.

Artikel top billede

Henrik Poulsen, administrerende direktør og koncernchef i TDC, præsenterede i dag en mere effektiv virksomhed, men også en virksomhed under pres på omsætningen.

Allerede inden TDC i dag offentliggjorde årsregnskabet, havde selskabet lagt op til, at omsætningen i 2008 ville ligge under det forrige års niveau. Det spændende i regnskabet var derfor, om selskabet kan øge indtjeningen ved at være mere effektiv. Noget tyder på det.

"Set over hele året kan vi være tilfredse med resultatet. Det stærke fokus på omkostningsreduktioner har betydet, at vi har været i stand til at sikre en pæn indtjeningsfremgang," siger TDC's administrerende direktør og koncernchef, Henrik Poulsen, i en pressemeddelelse.

Henrik Poulsen overtog jobbet som topchef i virksomheden efter Jens Alder i november. Den forrige topboss havde i sin tid som koncernchef arbejdet for at gøre virksomheden mere effektiv. Effekten af det fremgår af den såkaldte EBITDA-margin, der er resultatet før afskrivninger set i forhold til omsætningen. Den steg med godt to procentpoint fra 31,8 i 2007 til 33,9 procent i 2008.

Netop EBITDA-marginen var det, som Jyske Banks aktieanalytiker Robert Jakobsen i går fremhævede som vigtigt, når teleselskaber aflægger årsregnskab.

"Indtjeningen eller marginen på fastnetkunder ligger højere end på mobiltelefoni og bredbånd. Derfor er det vigtigt for de her selskaber at have konstant fokus på omkostningerne for at kunne fastholde en margin på niveau med året før," forklarede Robert Jakobsen i går til Computerworld.

Poul Ernst Jessen, aktieanalytiker hos Danske Bank, sagde i går, at TDC's teleselskab i Schweiz, Sunrise, også var interessant at følge, fordi de her har gennemført en række effektiviseringsrunder. På trods af det, er det gået den forkerte vej for Sunrise.

Fald i omsætningen - nedbragt gæld

Mens virksomheden er blevet mere effektiv, kniber det med at kunne øge omsætningen.

"Vi oplever fortsat et pres på vores toplinje, som bliver yderligere forværret af den økonomiske opbremsning. Derfor vil vi i 2009 fokusere på markedsvendte tiltag, som kan være med til at modgå denne udvikling, sideløbende med en fortsat stram styring af vores omkostningsniveau," siger Henrik Poulsen.

Selskabets samlede omsætning i 2008 faldt med 1,3 procent til 38,8 milliarder.

Årets resultat for TDC-koncernen lyder på 2,8 milliarder kroner, hvilket er 5,4 milliarder dårligere end året før.

Den danske telegigant er plaget af en høj gæld, og selskabet valgte at bruge frasalget af en aktiepost i det polske telefirma, Polkomtel, til at nedbringe gælden. Således blev gælden nedbragt med 6,3 milliarder kroner til nu at udgøre 35,1 milliarder kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS