Første e-bøger på elektronisk papir

Til april sender Sony en læser til e-bøger på markedet. Displayet består af elektronisk papir, der er udviklet i samarbejde med Philips og E Ink.

Indhold

Om en måneds tid kan japanerne få glæde af en bog, der fremviser siderne på elektronisk papir. Det er Sony, der sender den elektroniske bog LIBRIé på markedet - i første omgang kun i Japan. Skærmen udgøres af elektronisk papir, hvis egenskaber ligner dem, man kender fra almindeligt papir.

Displayet er udviklet i et samarbejde med E Ink og Philips. Der er tale om et reflekterende display, der ligesom papir er afhængigt af en ekstern lyskilde, og som nemt kan aflæses i solskin såvel som mere afdæmpet belysning.

Det elektroniske papir kan aflæses fra alle vinkler, og opløsningen er 170 pixels pr. tomme i sort/hvid. Det svarer omtrent til opløsningen på en avisside.

Det elektroniske papir bruger kun strøm, når billedet ændrer sig, og derfor kan man læse over 10.000 sider, før de fire AAA-batterier skal skiftes ud.

LIBRIé kan rumme 500 e-bøger i den indbygget hukommelse, og den er på størrelse med en almindelig billigbog.

Vi har beskrevet teknologien i en tidligere artikel, hvor vi også testede en tidlig version af det elektroniske papir.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job