Små tordenskyer køler processoren

Forskere fra et amerikansk universitet har søgt om patent på en metode til at køle computerchips ved hjælp af mikroskopiske tordenvejr mellem nanorør.

Indhold

Tordenskyer over processoren i computeren kan være en god ting. Hvis lynene er i nanostørrelse, og de er i stand til at sætte luften i bevægelse, kan det mikroskopiske tordenvejr nemlig bruges til at køle mikrochips. Det skriver New Scientist.

Forskere ved Purdue University i den amerikanske delstat Indiana har udviklet teknologien, der er baseret på en skov af nanorør bestående af kulstofatomer. De mange nanorør er delt op i 300 grupper, der hver fungerer som en elektrode.

Når en gruppe af de ekstremt små nanorør tilføres en negativ elektrisk ladning, frigives der elektroner, der hopper 10 mikrometer til en anden samling nanorør, der fungerer som positiv elektrode. Elektroner fra den omkringliggende luft ryger med i købet, og luften bliver ioniseret, ligesom det sker i forbindelse med lyn.

Resultatet er en mikroskopisk positivt ladet tordensky bestående af luft, der er varmet op af mikrochippen.

Den lille sky tiltrækkes af den negativt ladede elektrode, men før den når helt over til elektroden, skifter spændingen fortegn, og skyen sendes videre hen over køleren. Ved at skifte spændingen med den rette frekvens sendes den opvarmede luft væk fra chippen, der på den måde holdes afkølet.

Forskerne regner med, at teknologien kan bruges til at fjerne 40 watt i varme pr. kvadratcentimeter, og dermed skulle metoden have samme effektivitet som vandkøling.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S