Spiludvikling til både Xbox og pc

XNA er Microsofts nye initiativ, der skal gøre det nemmere og ikke mindst billigere at udvikle spil på tværs af Windows og Xbox-platformene. Det skulle gerne give flere og bedre spil i fremtiden.

Indhold

Microsoft vil have udviklet flere gode spil til både Xbox og Windows, og derfor har virksomheden præsenteret XNA, der består af en lang række værktøjer, som kan gøre det nemmere at udvikle spil.

Omkostningerne for spiludvikling er eksploderet i de senere år, og meget af udviklingstiden bliver brugt til at få helt grundlæggende ting til at virke, som eksempelvis lyd-udvikling. Og først derefter begynder man at hælde indhold i spillet.

Den lange udviklingstid gør spillene dyre, og mange projekter går i vasken efter at der er brugt store beløb på dem.

Derfor vil Microsoft nu stille værktøjer, API'er og protokoller til rådighed for udviklere, så udviklingen af spillets grundlæggende komponenter kan gøres hurtigere. Omdrejningspunktet bliver DirectX, der allerede nu bruges på både Windows og Xbox. Det skulle også øge udvalget af spil på fremtidens Xbox.

Blandt de første værktøjer der vil blive tilgængelige er PIX og XACT. Begge værktøjer har hidtil kun været tilgængelige for Xboxs udviklere, men vil nu også kunne bruges til at udvikle Windows-spil med.

PIX er et analyseværktøj, der kan analysere shader-grafik og hjælpe med at optimere grafikken, ved at udpege flaskehalsene i spillene.

XACT bruges til at producere musik og lyd til spil, og bliver nu også tilgængelig på Windows.

Microsoft regner selv med at XNA først rigtig kommer til sin ret om nogle år. På det tidspunkt vil der være nok teknologi til rådighed som spiludviklerne kan hive ned fra hylderne. Det kan eksempelvis være muligheder som tale via internettet i online-spil og betaling.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S