Microsoft udlover kæmpedusør for Downadup-orm

Microsoft udlover en klækkelig dusør for oplysninger, der kan føre til anholdelsen af folkene bag Downadup-ormen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft forsøger at lægge pres på de it-kriminelle, der står bag den værste internet-orm i flere år, Conficker/Downadup, der også har ramt Danmark.

Selskabet stiller 250.000 dollar - det svarer til knap halvanden million kroner - for oplysninger, der kan føre anholdelse og dom over folkene bag ormen.

Samtidig arbejder Microsoft sammen med forskellige sikkerheds-selskaber, domæne-registratorer samt internettets styrende organ, ICANN i bestræbelserne på at lokalisere og lukke de servere, der er blevet anvendt til at udsende Conficker-angrebene.

"Den bedste måde at bekæmpe potentielle botnets som Conficker/Downadup er ved at få sikkerheds- og domæne-organisationer til at samarbejde," lyder det fra Greg Rattray, der er sikkerhedsrådgiver for ICANN.

Kritisk sikkerhedshul

Conficker, der også er kendt som Downadup-ormen, udnytter et kritisk sikkerhedshul i Microsofts styresystem, Windows.

Siden slutningen af december har ormen hærget og har udviklet sig til at blive en af de mest alvorlige computer-trusler i flere år. Mere end 10 millioner computere og computer-systemer er blevet inficeret verden over - inklusive britiske og franske militær-systemer.

Det kan imidlertid vise sig svært at nå frem til en anholdelse, hvis Confickers bagmænd opholder sig i områder, der er kendt for en blød tilgang til cyber-kriminalitet. Det gælder lande som Rusland, Ukraine, Rumænien og lignende.

På den anden side kan det sagtens vise sig, at dusøren på knap halvanden million kroner kan være tilstrækkeligt incitament for andre hackere til at udpege bagmændene.

Typisk modtager hackere omkring 10.000 dollar - knap 60.000 kroner - af organiserede grupper for at skrive og udforme et cyber-angreb mod en større mængde computere.

Microsoft har tidligere udlovet dusør i lignende tilfælde. Således betalte selskabet i 2005 en kvart million dollar til to personer, der udpegede bagmanden bag Sasser-ormen, Sven Jaschan.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

    Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    Se alle vores events inden for it

    Socialpædagogernes Landsforbund

    BI-udvikler med sans for datakvalitet

    Københavnsområdet

    Matas A/S

    Join Us as Technical Product Owner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S