Hård kamp om statens it-milliarder

Leverandørerne kæmper indædt om de 4,5 milliarder kroner, som staten hvert år bruger på it. En stribe leverandører har scoret flere gode aftaler med staten sidste år.

Artikel top billede

CSC, Grontmij Carl Bro og KMD er de tre virksomheder, der har landet flest opgaver fra staten gennem udbud i 2008. Det viser Center for Digital forvaltnings, CEDI's, udbudsanalyse, som udkommer fredag.

Leverandørfeltet er større i staten end i kommunerne, hvor KMD stadig sidder solidt på førstepladsen.

CSC, Grontmij Carl Bro og KMD er de firmaer, der vinder flest udbud med tre hver sidste år.

Som tallet også antyder, har der ikke været lige så mange udbud i staten, som normalt, og en del af udbuddene er afløst af store rammeaftaler.

Atea, det tidligere Topnordic, har også markeret sig i staten på nogle af de store rammeaftaler.

Tre leverandører, som plejer at markere sig i toppen, er i år gledet ned på listen. Det er IBM, Logica og Rambøll Informatik, som ikke har vundet nok udbud til at blande sig i toppen.

"Det, man kan sige omkring staten, er, at det er en mere blandet skare af myndigheder. Vi har nogenlunde samme antal kunder målt på antal myndigheder i staten og i kommunerne," siger Troels Andersen, der er direktør i CEDI, som står bag undersøgelsen.

Han peger på, at det trods alt er sværere end som så at sammenligne stat og kommuner.

"De er sammenlignelige i antal og størrelse, men det er meget mere forskelligartet, hvilke systemer staten skal have," siger analytikeren og tilføjer, at staten er mere interessant for de store softwarehuse på en bestemt front: Udvikling.

"På udvikling er det langt mere interessant i staten end i kommunerne, hvor der er langt færre midler til egentlig systemudvikling end i staten," siger Troels Andersen.

Pendulet svinger

Ifølge Troels Andersen viser CEDI's analyser, at det statslige marked og kommunemarkedet skiftes til at være bestemmende.

"Det er enten stats- eller kommunemarkedet, der styrer. Der er lidt pendul over markedet, hvor kommunerne efter kommunalreformen igen betyder meget, mens staten er trådt i baggrunden," konstaterer han.

Hos KMD, der altså både har gjort det godt i kommunerne og staten, peger direktør Hans Henrik von Platen-Hallermund også på mere købelystne kommuner, som den direkte årsag til årets førsteplads. Samtidig spiller flere begivenheder i staten ind.

"Statsmarkedet har været ramt af en meget sen finanslov, og den indeholdt en generel én procents besparelse, så skærer man blandt andet i projekterne, også it-projekterne," siger han.

Sidste forår bebudede regeringen også sammenlægningen af ministeriernes it-drift i Statens It.

En beslutning, som ifølge Hans Henrik von Platen-Hallermund har udskudt mange it-beslutninger i staten.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S