Microsoft arbejder på helt ny browser: Gazelle

Internet Explorer vil ikke være den eneste browser fra Microsoft i fremtiden. Gazelle er navnet på et helt nyt browserkoncept, afslører Microsoft i et dokument.

Artikel top billede

Mens Microsoft efter lang tids udvikling snart er klar til at frigive den endelige version af Internet Explorer 8, har softwarefolket fra Redmond samtidig travlt med at tænke store tanker for fremtidens browsere.

Microsoft Research har frigivet et dokument, der beskriver konceptet for en ny browser ved navn Gazelle, der skal kunne andet og mere end IE og alle de andre eksisterende browsere.

Gazelle er blevet til i et samarbejde mellem Microsoft-medarbejdere og et par amerikanske universiteter.

Forskerne forklarer, at browserne oprindeligt blev udviklet til, at man skulle kunne se på statiske hjemmesider, men at udviklingen i retningen af dynamiske webapplikationer, der trækker på informationer fra en lang række kilder, gør, at browserne i dag skal kunne understøtte mange flere funktioner.

"Ikke desto mindre har ingen eksisterende browsere - inklusiv nye som IE8, Google Chrome og OP (læs om OP her, red.) - en 'multi-principal' operativsystem konstruktion, der giver et browserbaseret OS muligheden for at styre beskyttelsen af alle system-ressourcer hos webside-kilderne."

"Gazelles kerne er et operativsystem, der styrer ressource-beskyttelse og deling af information mellem websider," står der i dokumentet.

Masser af browsere på markedet

Det er ellers ikke, fordi der er mangel på browsere, for der findes efterhånden et ganske pænt udbud i form af blandt andet Firefox, Opera, Chrome - og altså Internet Explorer.

Konceptbeskrivelsen fra Microsoft vil dog tilsyneladende også i en lidt anden retning end de eksisterende browsere.

"Adgangen til og beskyttelsen af forskelle ressourcer er inkonsekvent i nutidens browsere. Disse ustadigheder udgør hurdler for web-programmører i forsøget på at bygge robuste web services," står der i dokumentet fra Microsoft Research.

Forskerne bag Gazelle forklarer, at man har bygget en prototype baseret på IE, der realiserer denne 'multi-principal' arkitektur. Desværre er beskrivelsen noget abstrakt, hvorfor det ikke er helt tydeligt, hvad der adskiller denne browser fra de allerede eksisterende. Under alle omstændigheder mener Microsoft selv, at man har fat i noget af det rigtige med Gazelle.

"Med vores prototype har vi med succes browset 19 ud af 20 af de mest populære sider fra Alexa, som vi testede."

Flytter operativsystemet ud på nettet?

Herefter beskrives Gazelle-konceptet over tyve sider, som du selv kan dykke ned i her. Man kan blandt andet læse, at kernen i Gazelle består af 5.000 liniers C#-kode.

Arbejdet med Gazelle ligger fint i tråd med, at Microsoft sidste år annonceret et servicebaseret operativsystem, Azure, der skal gøre udvikling af cloud-applikationer nemmere.

Mange spekulerer i, om operativsystem på et tidspunkt simpelthen forsvinder ud på nettet, og både Microsoft og Google arbejder i hvert fald hårdt på at prøve mulighederne af.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job