KMD klar med ny professionel bestyrelsesformand

TDC's formand, Vagn Sørensen, tiltræder som ny bestyrelsesformand for KMD. Også den tidligere Microsoft-direktør Jens Moberg får en ledende position.

Artikel top billede

Foto: Jørgen True / TDC

Mandag bekræfter kommunernes landsforening, KL, at kommunernes it-selskab KMD er blevet solgt til kapitalfonden EQT og ATP. Samtidig er TDC-formand Vagn Sørensen blevet udpeget som formand for KMD, og han sætter sig dermed i de to mest betydningsfulde formandsstole i den danske it-industri.

Ved sin side som næstformand får han den tidligere Microsoft-topchef Jens Moberg.

Vagn Sørensen, som er 49 år gammel, har været formand for TDC, siden Henning Dyremose sidste år forlod formandsposten, og nu afløser Vagn Sørensen altså en anden politiker, nemlig Anker Boye, som formand for KMD's bestyrelse.

Vagn Sørensen er ifølge Erhvervs- og Selskabsstyrelsens registreringer i dag indtrådt som formand for bestyrelsen for KMD A/S, og han indtrådte allerede i onsdags som formand for bestyrelsen af KMD Holding A/S. KMD bekræfter oplysningerne fra Erhvervs- og Selskabsstyrelsen.

I den nye bestyrelse sidder også Peter Korsholm og Morten Hummelmose, der begge er partnere i kapitalfonden EQT, og John Helmsøe-Zinck fra investeringsselskabet Via Venture Partners, der håndterer ATP's it-investeringer. Dertil kommer tre medarbejderrepræsentanter.

Tilfreds sælger

I kommunerne er de tidligere ejere godt tilfredse med nu at have lukket handelen.

"Det er godt, at vi nu får afsluttet salget, så KMD sammen med sine nye ejere og vi i kommunerne kan komme videre", siger KL's formand Erik Fabrin i en pressemeddelelse her til eftermiddag.

"I salgsprocessen havde vi et stærkt fokus på at finde den rigtige køber, som vil være det mest optimale match både for kommunerne, for virksomheden og dens medarbejdere. Det mener jeg fortsat, at vi er lykkedes med i valget af EQT og ATP", siger KL's formand, Erik Fabrin.

Kritik af salget

Salget af KMD til blandt andet en kapitalfond har tidligere mødt kritik fra blandt andre tidligere statsminister Poul Nyrup Rasmussen og virksomhedsmægler Henrik Schrøder.

De mener, at selskabet er blevet solgt på det værst tænkelige tidspunkt og derfor til en alt for lav pris.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S