Konkursramte SurfRay sælges til SurfRay 2009

Konkursboet efter SurfRay er blevet solgt til et firma, der bærer samme navn. Ledelse og bestyrelse bliver dog en anden.

Artikel top billede

Det er det nystiftede selskab SurfRay 2009, der har overtaget hovedparten af virksomheden SurfRay, oplyser advokat Anne Birgitte Gammeljord, der er kurator for boet.

SurfRay 2009 overtager rettigheder til produkter, der blev solgt og markedsført af det tidligere selskab, samt supporten af hele kundebasen.

"Det er solide danskudviklede søgeteknologier, som vi har overtaget, og de er yderst attraktive," siger Søren Pallesen, der bliver en del af ledelsen i det nye selskab.

Vi vil udvikle og supporterer produkterne og således sikre den investering de godt 2.400 kunder har gjort i SurfRay-produkter, fortæller han.

"Samtidig vil det nye selskab overtage nøglemedarbejderne i det konkursramte selskab," lyder det fra Søren Pallesen.

På trods af navnesammenfaldet er der tale om et helt nyt selskab, der ligeledes indsætter ny bestyrelse og ledelse.

"Aftalen er lige faldet på plads, men vi vil præsentere detaljerne i det nye selskab i løbet af næste uge," siger Søren Pallesen.

SurfRay 2009 overtager blandt andet produkterne Ontolica, MondoSearch, IdleSurf, BehaviorTracking og InformationManager, der alle føres videre med de oprindelige udviklere.

Den 10. februar 2009 blev SurfRay A/S erklæret konkurs.

Søren Pallesen vil ikke ud med, hvor meget der er betalt for SurfRay.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job