Kundra tilbage på posten som USA's CIO

Vivek Kundra var netop udpeget til USA's it-direktør af præsident Barack Obama, da han i sidste uge blev tvunget på orlov.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Vivek Kundra tog i sidste uge orlov fra sit job som USA's forbundsregerings it-direktør men startede igen tirsdag, efter Det Hvide Hus havde klarlagt, at han ikke havde noget at gøre med en bestikkelsessag i Washington, DC's it-afdeling, hvor han tidligere var teknologidirektør.

"Hr. Kundra er blevet informeret om, at han hverken er omfattet af eller genstand for efterforskningen, og han er blevet genindsat," oplyser talsmand for Det Hvide Hus, Nick Shapiro i en e-mail.

Meldingen kommer som svar på spørgsmål efter online-rygter på Personal Democracy Forums blog, techPresident, og fra The New York Times.

Vivek Kundra har været på orlov siden forrige tirsdag, efter DC's it-afdelings sikkerhedschef og en topchef fra et outsourcingfirma blev arresteret under blandt andet bestikkelsesanklager.

Arrestationerne og en relateret ransagning af kontorerne i DC's it-afdeling foregik, mens Vivek Kundra som sin første større offentlige optræden som national it-direktør holdt tale ved FOSE 2009, som er en statslig it-konference i Washington, D.C.

Præsident Barack Obamas udnævnelse af Vivek Kundra som den amerikanske forbundsregerings første officielle it-direktør var blevet offentliggjort kun en uge før arrestationerne.

Orlov rejste spørgsmål

Der var dog ikke noget i retsdokumenterne, der tydede på, at Vivek Kundra vidste noget om de påståede ulovligheder, men den arresterede it-sikkerhedschef, Yusuf Acar, var ansat under Kundra, da han var DC's teknologidirektør.

Vivek Kundras orlov rejste spørgsmål ikke blot om hans fremtid som national CIO men også om retningen af forbundsregeringens it-strategi.

I den korte periode mellem hans udnævnelse og hans orlov havde Vivek Kundra formuleret en vision for den føderale it, der indbefattede at gøre USA's nationale offentlige instanser til it-innovatorer og udnytte ting som iPhones til at gøre forbundsregeringen mere gennemskuelig og åben for offentligheden.

Acar vendte på den anden side tilbage til retten i går for at søge om løsladelse mod kaution, da han har været fængslet siden arrestationen. Men en føderal dommer nægtede at løslade Acar med henvisning til anklagernes argumenter om, at han muligvis vil forsøge at flygte ud af landet, hvis han slippes fri.

Den anden person, der er arresteret i sagen, er Sushil Bansal, som er CEO for Advanced Integrated Technologies, som er et outsourcing- og it-tjenestefirma med base i Washington, D.C. Bansal blev løsladt mod kaution i sidste uge på den betingelse, at han blev i D.C.-området.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S