Forsvaret erklærer krig mod hackere

Forsvaret opruster med en it-indsatsstyrke, der i alliance med Forsvarets Efterretningstjeneste, skal beskytte de militære net mod angreb.

Artikel top billede

Jesper Britze er kommandør og it-direktør hos Forsvaret. Foto: Mikael Rieck

Missionskritisk kommunikation i forsvaret som eksempelvis krypterede radarbilleder og samtaler mellem jagerfly og basen skal fra sommeren beskyttes af en ny it-overvågningsenhed i Forsvaret.

Det fortæller Jesper Britze, som er kommandør og it-direktør i Forsvaret.

It-overvågningsenheden skal fra den kommende sommer døgnovervåge forbindelsen mellem internettet og forsvarets interne net.

"Dels vil der være en maskinel overvågning, dels kommer der til at sidde nogle personer, som kigger på det hele tiden, og som er i stand til at gøre noget, hvis der opstår et angreb," siger Jesper Britze.

Får hjælp af FE

Ifølge it-chefen bliver it-overvågningsfunktionen støttet af FE (Forsvarets Efterretningstjeneste), der hjælper med at afklare trusselsbilledet i cyberspace.

"De vil hjælpe os med trusselsbilledet. De fortæller os om, hvilke trusler, vi kan forvente. Og der er det jo vigtigt at have et samarbejde, når vi taler om nanosekunder," siger han.

Forsvarets Efterretningstjeneste tager sig ifølge Jesper Britze af efterretning i hele verden, undtagen Danmark. Og i forbindelse med det arbejde kan tjenesten støde på information om, at et eller andet er på vej.

"Og de oplysninger vil blive vores overvågningsenhed til del, så vi er godt rustet," siger Jepser Britze.

Militære net højt på hacker-ønskeliste

"I vores optik er det ikke et spørgsmål om, men om hvor mange og hvor alvorlige andreb, det bliver. Jeg tror, det står højt på enhver hackers ønskeliste at have hacket mil.dk," siger Jesper Britze.

Ifølge it-chefen er intranettet Forsvarets livsnerve. Her foregår 95 procent af kommunikationen, som primært er administrativ trafik i forbindelse med SAP og e-mail.

"Men det er også bæremediet for vores operative applikationer. De kører som kryptograferede services inden i intranettet," siger Jesper Britze.

Missionskritisk data

Eksempler på disse services kan være radarbilleder fra anlæg eller voice-kommunikationen mellem et fly og en antenne på vestkysten af Jylland.

"Det er missionskritisk. Og derfor vil vi tage mere hånd om den trussel, der er omkring penetration af netværk end en klassisk virksomhed," siger Jesper Britze.

Herudover anvender Forsvaret netværk på et endnu højere sikkerhedsniveau til NATO-kommunikation, hvilket skærper sikkerhedskravene yderligere. NATO stiller nemlig helt bestemte krav som skal opfyldes, for at Forsvaret kan få lov til at håndtere dataene til og fra forsvarsalliancen.

Selvom den militære it-overvågningsenhed i praksis også kommer til at beskytte den indbyggede forlængelse af NATOs infrastruktur i Forsvarets netværk, får den ingen mulighed for at gribe ind på dette net.

Det skyldes, at NATO bruger en central infrastruktur, der, adskilt af gateways, er forbundet til de enkelte lande.

Beskytter egne net

Derfor forhindrer netværkets topografi, at et angreb på Forsvarets infrastruktur i Danmark automatisk vil kunne sprede sig til NATOs netværk. Men opbygningen forhindrer samtidig, at den kommende danske it-overvågningsenhed kan hjælpe til mod angreb på andre NATO-landes net.

Til gengæld driver forsvarsalliancen ifølge Jesper Britze selv en Cert, der har til formål at beskytte NATOs infrastruktur, der i mange tilfælde er forlænget ind i medlemslandene, blandt andet Danmark.

Den kommende it-overvågningsenhed har et stykke tid været testet på et separat netværk uden at være åbnet for brugerne.

"Vi testerne den rigtig voldsomt for tiden, det går godt, og den åbner vi her til sommer," siger Jesper Britze.

Rettelse:
Computerworld kom i første gang til at benævne Jesper Britze som it-chef for Forsvarets Koncernfælles Informatiktjeneste (FKIT). Det er ikke korrekt. Jesper Britze er it-direktør i Forsvaret. Computerworld beklager fejlen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S