Cisco og EMC udbygger strategisk alliance

Cisco og EMC udbygger deres samarbejde. Kampen om markedsandele på datacenter-markedet spidser til.

Artikel top billede

Oprustning hos it-stormagterne har nu ført til et udvidet samarbejde mellem EMC og Cisco. Fotokilde: Wikipedia

De store it-koncerner står i kø for at samarbejde for tiden.

Nu melder de to giganter Cisco og EMC sig på banen. De to koncerner vil udvikle, hvad de kalder for "fremtidens virtuelle datacenter".

Det er især det voksende marked for cloud computing, som alliancen har tænkt sig at erobre.

"Virtualisering er en kerneteknologi, der vil gøre det muligt for cloud computing at udbrede sig," lyder det fra Joe Tucci, administrerende direktør for EMC.

"Cisco vil kunne tilbyde intelligente netværk og produkter og senest Cisco Unified Computing System. Samtidig vil vi i EMC kunne tilbyde en ledende position inden for it-infrastruktur på software og hardware-området."

Oprustning hos it-stormagterne

"EMC er kendt for at udvikle infrastruktur på nettet, og vi har en masse servere samt software, der gør, at it-administratorer med et klik kan flytte applikationer fra et sted til et andet på et splitsekund," siger Niels Astor, produktchef for EMC i Danmark.

"Det, der er essentielt i aftalen, er VMware, hvor EMC ejer 75 procent. VMware leverer software, der let kan flytte data fra en intern cloud til en ekstern cloud. Det er især nogle af de teknologier, hvor vi ser en fælles vision om fremtidens datacenter," siger Niels Astor.

For blot få dage siden annoncerede IBM, at firmaet har tænkt sig at købe Sun. Det ses som et forsøg på at købe sig til mere ildkraft i datacenter-krigen.

EMC bedyrer dog, at annonceringen af samarbejdet med Cisco kommer som følge af IBM's udmelding.

"Det er rent tilfældigt, at det blev annonceret på nogenlunde samme tidspunkt. Der er tale om to parallelle forløb," siger Niels Astor.

Ingen panik hos konkurrenterne

Det virker som om, at opkøb og alliancer er vejen frem for at være foran konkurrenterne i en fremtidig krig om cloud computing-markedet. Men hos Hewlett-Packard er man ikke bange for konkurrenterne, der har oprustet.

"Hewlett-Packard er en af de største udbydere på dataserver-markedet. Vi sidder på 75 procent af det blade-server marked, som Cisco vil ind på i Danmark," siger Karl Hansen, produktchef for servere i Danmark.

"Det er mere på grund af Hewlett-Packards stærke position på markedet og det voksende marked på området, at de andre går ind med udvidede alliancer. Egentligt minder Ciscos nuværende indsats på området meget om vores Adaptive Infrastructure-lancering for tre til fire år siden," siger han.,

Wall Street Journal skriver også, at Sun gerne ville have set Hewlett-Packard som en mulig opkøber snarere end IBM.

Det virker heller ikke som om, at man i EMC har udelukket at samarbejde med andre parter end Cisco.

"Vi vil stadigvæk i fremtiden samarbejde med andre spillere på markedet," siger Niels Astor, produktchef i EMC Danmark.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird