Politiet efterforsker egne it-evner

Rigspolitiets it-styring skal analyseres, efter der er blevet udpeget en ny rigspolitichef. Om han er bundet af it-opgaver ligger dog ikke fast endnu.

Artikel top billede

Styringen af politiets it er sendt en tur til observation i detentionen sammen med ledelsen af en række andre kerneområder i Rigspolitiet.

Justitsministeriet oplyser, at rigspolitichef Jens-Henrik Højbjerg med bistand af eksterne konsulenter har iværksat et analysearbejde, som skal føre til en modernisering af Rigspolitiets organisation og styringsmodel, herunder styringen af politiets it-projekter.

Og noget tyder på, at der er behov for en strammere styring af it-udviklingen i politiet.

For eksempel overskygges politiets succes med online-anmeldelser af, at politiassistenter skal læse anmeldelserne i en e-mail og taste oplysningerne ind i et system.

For kort tid siden kritiserede Rigsrevisionen også styringen af et mindre it-projekt hos Rigspolitiet, Poltachovirk. Prisen skulle være 20,6 millioner kroner, men budgettet er udvidet med 4,4 millioner kroner. Og projektet er forsinket fire måneder.

Samtidig har politiets nye sagsbehandlingssystem, Polsag, som skal udrulles fra slutningen af 2009, været undervejs i mere end fire år.

Det har ikke været muligt at få justitisminister Brian Mikkelsens (K) kommentarer til, hvordan han vil sikre en bedre styring af it-projekterne i fremtiden.

Bundet opgave

Den seneste rigspolitichef, Torsten Hesselbjerg, som forlod sin stilling i december, var ansat på en resultatkontrakt, som blandt andet opsatte mål for implementeringen af politiets nye sagsbehandlingssystem, Polsag.

Den tidligere rigspolitichef skulle blandt andet ved udgangen af 2008 have en overordnet plan for test og implementering af det nye system klar.

Computerworld har i forbindelse med denne artikel bedt om aktindsigt i resultatkontrakten for den nye rigspolitichef, Jens-Henrik Højbjerg.

Det har ikke været muligt, da den nye chef for politiet, som blev konstitueret 1. januar og formelt udpeget 19. januar, ikke har indgået en resultatkontrakt endnu.

Justitsministeriet oplyser, at rigspolitichefen er udnævnt med virkning fra 1. februar 2009, og der vil blive indgået resultatkontrakt på sædvanlig vis.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S