Politiet efterforsker egne it-evner

Rigspolitiets it-styring skal analyseres, efter der er blevet udpeget en ny rigspolitichef. Om han er bundet af it-opgaver ligger dog ikke fast endnu.

Artikel top billede

Styringen af politiets it er sendt en tur til observation i detentionen sammen med ledelsen af en række andre kerneområder i Rigspolitiet.

Justitsministeriet oplyser, at rigspolitichef Jens-Henrik Højbjerg med bistand af eksterne konsulenter har iværksat et analysearbejde, som skal føre til en modernisering af Rigspolitiets organisation og styringsmodel, herunder styringen af politiets it-projekter.

Og noget tyder på, at der er behov for en strammere styring af it-udviklingen i politiet.

For eksempel overskygges politiets succes med online-anmeldelser af, at politiassistenter skal læse anmeldelserne i en e-mail og taste oplysningerne ind i et system.

For kort tid siden kritiserede Rigsrevisionen også styringen af et mindre it-projekt hos Rigspolitiet, Poltachovirk. Prisen skulle være 20,6 millioner kroner, men budgettet er udvidet med 4,4 millioner kroner. Og projektet er forsinket fire måneder.

Samtidig har politiets nye sagsbehandlingssystem, Polsag, som skal udrulles fra slutningen af 2009, været undervejs i mere end fire år.

Det har ikke været muligt at få justitisminister Brian Mikkelsens (K) kommentarer til, hvordan han vil sikre en bedre styring af it-projekterne i fremtiden.

Bundet opgave

Den seneste rigspolitichef, Torsten Hesselbjerg, som forlod sin stilling i december, var ansat på en resultatkontrakt, som blandt andet opsatte mål for implementeringen af politiets nye sagsbehandlingssystem, Polsag.

Den tidligere rigspolitichef skulle blandt andet ved udgangen af 2008 have en overordnet plan for test og implementering af det nye system klar.

Computerworld har i forbindelse med denne artikel bedt om aktindsigt i resultatkontrakten for den nye rigspolitichef, Jens-Henrik Højbjerg.

Det har ikke været muligt, da den nye chef for politiet, som blev konstitueret 1. januar og formelt udpeget 19. januar, ikke har indgået en resultatkontrakt endnu.

Justitsministeriet oplyser, at rigspolitichefen er udnævnt med virkning fra 1. februar 2009, og der vil blive indgået resultatkontrakt på sædvanlig vis.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec