Gå igennem ild og vand for dine medarbejdere

Klumme: Som helten fra Hudson skal du som chef kunne holde hovedet koldt under ekstreme forhold og være villig til at gøre alt for dine folk. Det vil føre dig langt.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Det er dine medarbejdere, der sikrer, at tingene sker. Uden dem er du ingenting.

Husk dig selv på det hver morgen, du møder på arbejde, hver gang du spiser frokost i kantinen, og når du går hjem fra arbejde. Du kan have nok så mange visionære tanker og store planer.

Det er ikke dig, der fører dem ud i livet. Det er dine medarbejdere.

Hvem sidder i weekenderne og nætterne og deployerer? Hvem sidder konstant med fingeren på pulsen for at se, om systemerne er oppe? Hvem udvikler og implementerer dine visioner? Hvem sikrer, at din mail virker? Hvem tager morgenbrød med hver fredag?

Det gør dine medarbejdere. Mon ikke snart de fortjener et kys eller bare et kram?

I min egenskab af konsulent har jeg den fornøjelse at bevæge mig rundt i de forskellige lag i organisationerne, og tit oplever jeg, hvordan medarbejdere med stor ihærdighed kæmper en indædt kamp for at sikre chefens overlevelse.

Kantinemedarbejder ordner projektor

I en ikke så fjern fortid var jeg til et - i øvrigt glimrende - seminar hos en kunde, hvor vi sad 50-60 it-folk bænket foran et blåt lærred med en gullig blinkende besked om, at der ingen forbindelse var fra computeren til projektoren.

Der gik lidt tid med, at forskellige folk gik op til computeren og projektoren og pillede ved nogle knapper for derefter at opgive deres foretagende. Der var i øvrigt ingen af de eksterne, der turde give sig i kast med sådan en udfordring.

Her sad vi så et halvt hundrede it-folk, der ikke kunne få skidtet til at virke, så vi kunne komme i gang. Efter 10 lange minutter og utallige forgæves forsøg var der kun én ting at gøre. Ringe efter hjælp hos kantinemedarbejderne!

For ikke nok med at de kokkererer den bedste mad, jeg har smagt i min karriere og leverer den bedste service, jeg har oplevet; det er også dem, der fikser projektoren, når den volder problemer.

Og ganske rigtigt. Efter få minutter kom en af kantinemedarbejderne os til undsætning, trykkede på et par knapper (de rigtige af dem) og alle åndede lettet op. Vi var reddet. Seminaret kunne begynde.

Kantinemedarbejderen skyndte sig tilbage, for der var lune deller i ovnen - og i øvrigt var et stort hold sultne it-folk fra et seminar snart på vej. Sådan noget skal ikke ignoreres.

Chefens fornemste opgave

Du skal støtte, opmuntre, coache, lede, rose, sparre med, beskytte, kæmpe for og være der for dine medarbejdere.

Du skal gå igennem ild og vand for dem. Også i de hårde tider hvor vandet er lidt koldere end normalt og ilden lidt varmere. Det skaber respekt og loyalitet. Og det har alle chefer brug for.

Du kan selvfølgelig prøve at glemme dem - bevidst eller ubevidst, vende dem ryggen eller ignorere dem og fortabe dig i din egen verden og tro, at dine visioner implementeres af sig selv.

Det har jeg set enkelte prøve. Uden succes.

Kristian Fischer er managementkonsulent i PA Consulting Group.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S