Nye alternativer til iPhone på markedet

iPhone stjæler fortsat det meste af rampelyset, men nu kommer der et par alternativer til den populære touch-smartphone, LG's KM900 Arena og HTC's Touch Diamond2.

Artikel top billede

LG's nye KM900 Arena er det nyeste skud inden for touchscreen-mobiltelefoner.
Fotokilde: www.3.dk

For dem, der ikke ønsker at kaste penge efter Steve Jobs' iPhone, kommer nu et nyt alternativ i form af LG's KM900 Arena.

Teleselskabet 3 håber, at LG's KM900 Arena kan tage kampen op mod iPhonen, som Apple har bestemt kun må sælges af Sonofon og Telia her i Danmark.

Der er ud over LG's KM900 Arena allerede en række andre mobiltelefoner med touchscreen på markedet.

LG KM900 Arena

LG KM900 har en Linux-baserede brugergrænseflade, S-Class.
Mobilen har en tre tommer High Resolution Touchscreen med 800x400 pixel resolution og vejer 105 gram.

LG KM900 Arena har et fem megapixel kamera, Dolby Mobile Sound System, otte gigabyte indbygget hukommelse samt FM transmitter, der giver mulighed for at afspille musik på telefonen via en FM radio i for eksempel bilen uden brug af kabler.

Mobilen kan fås i sort eller sølvgrå titanium farver. Der er indbygget 3G-modem i mobiltelefonen og en række Google mobilapplikationer leveres sammen med mobilen.

Demonstration af LG KM900 Arena:

HTC Touch Diamond

HTC Touch Diamond har efterhånden været på markedet i over et år, men HTC har annonceret, at opfølgeren HTC Touch Diamond2 er ude i andet kvartal i år.

Indtil videre kan kunderne få en HTC Touch Diamond. Den har en 2,8 tommer skærm med 480x640 pixel opløsning og en vægt på 110 gram.

Den interne hukommelse er på fire gigabyte, og kameraet kan optage i 3,2 megapixel kvalitet.

HTC Touch Diamond2 i aktion:

Nokia 5800 XpressMusic

Mobilgiganten Nokia ligger heller ikke på den lade side, når det drejer sig om at udvikle touchscreen- telefoner.

Man regner med, at den nyeste model Nokia N97 vil komme ud i juni 2009, men indtil videre må folk, der vil have en telefon fra Nokia med touchscreen "nøjes" med en Nokia 5800 XpressMusic.

Nokia 5800 XpressMusic har et 3,2 megapixel kamera og 16 gigabyte intern hukommelse. Vægten er på 109 gram, og skærmen har en opløsning på 640x360 pixel.

Styresystemet er Nokias Symbian OS v9.4.

Et kig på Nokia N97:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS