Formand for it-chefer: Kombit er en julegave

Formanden for de kommunale it-chefer glæder sig til, at kommunernes nye it-selskab, Kombit, står klar. Han advarer dog om, at det ikke må udvikle sig til et nyt KMD.

Artikel top billede

Jørgen Kristensen, formand for Foreningen af Kommunale it-chefer.

Formanden for Foreningen af Kommunale it-chefer, Jørgen Kristensen, er begejstret for det nye kommunale it-selskab Kombit.

"Vi har det som en syv-årig, der glæder sig til juleaften. Vi er blot spændt på, om cyklen får alle de gear, som vi ønsker," siger han.

Jørgen Kristensen, som er it-chef i Egedal Kommune, henviser til, at der er behov for en upolitisk organisation.

"Vi ser frem til en model med et advisory board i Kombit, der kan sikre selskabets bestyrelse af politikere og direktion en forankring helt ned i den kommunale it-hverdag," siger han.

Formanden forklarer, at KL som interesseorganisation ikke har fået den koordinerende it-opgave, som Kombit skal stå for, fordi opgaven kræver fokus på den udførende rolle i forhold til porteføljestyring og en pengetank til at realisere de projekter, der sættes i søen.

"Desuden har KL ikke indbygget et mandat på tværs af kommunerne til at sikre udvikling og indkøb af fællesoffentlige it-systemer og mangler i nogen grad viden om kommunernes it-hverdag. Men Kombit kan få det hele og har også pengene til det," siger han.

Jørgen Kristensen er derfor overbevist om, at Kombit vil kunne fastholde et momentum i it-udviklingen ude i kommunerne.

"Blandt andet fordi Kombit som hovedentreprenør for tilvejebringelse af it-løsninger for kommunerne vil kunne agere mere handlingsorienteret end KL, der har en helt anden rolle at spille i den fællesoffentlige digitaliseringsindsats. Og så har man altså valgt en bedre løsning end i staten, hvor man lader til at være kørt fast," siger han.

Advarer mod nyt KMD

Jørgen Kristensen advarer dog om, at en af udfordringerne for Kombit - udover behovet for den lokale forankring ude i kommunerne - bliver, at Kombit ikke skal udvikle sig til et nyt KMD.

"I sin tid var tanken, at KMD skulle være en koordinerende driftsenhed, men det udviklede sig til en konkurrent og privat spiller, hvor man begyndte at sælge licenser samt it-udstyr, havde konsulenter og alt muligt. Man glemte, hvad grundtanken var, nemlig et selskab for kommunernes fælles it-drift. Det må ikke ske med Kombit," siger han.

Jørgen Kristensen erkender, at hvis Kombit bliver for dygtig, så kan det være fristende at sprede sig til kunder i andre segmenter. Men Kombits store styrke vil og skal være, at kommunerne gerne i samarbejde med andre offentlige myndigheder kan komme med efterspørgsel på fælles it-systemer, som selskabet skal sikre, bliver udviklet bedst og billigst. Det skal ske via eksterne udbud, forklarer Jørgen Kristensen.

"Kildekode, datastruktur, snitflader samt arkitektur på it-systemerne bliver så lagt i Kombits pengeskab," siger han.

En anden central opgave bliver fælles indkøb, hvor Kombit har en klar fordel i forhold til SKI, mener Jørgen Kristensen.

"SKI er for leverandørerne som 10 fugle på taget, hvor man bliver godkendt, men ikke er sikker på en ordre. Kombit kan sætte konkrete store udbud op med en mere realistisk forventning til omsætningen," siger formanden for de kommunale it-chefer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job