Lille DAB-radio fra Philips

Philips DA1000 er en bærbar digital radio på størrelse med en pakke cigaretter. Udover DAB-radio kan den modtage almindelig FM-radio.

Indhold

Philips DA1000 DAB-radio er på størrelse med en pakke cigaretter.
Selv om der endnu ikke er mange, der er klar over det, udsendes der digital radio i Danmark. DR sender otte-ni forskellige tematiserede kanaler, der præsenteres på DR's website. I løbet af et års tid kommer Sky Radio og Radio 100FM også med på sendenettet.

Fordelene ved DAB-radio er bedre lydkvalitet og flere informationer om, hvad man lytter til. Dertil kommer en mere effektiv udnyttelse af frekvensbåndet.

Hvis digital radio skal have større udbredelse, kræver det flere DAB-radioapparater, og nu er Philips klar med en bærbar af slagsen. Philips DA1000 måler 11 x 6 x 2 centimeter, og den kan både modtage DAB-radio og traditionel FM-radio.

Radioen er designet i stål, og man kan se klokken og musik-informationer på et LCD-display. Man kan forudindstille 20 digitale stationer.

DA1000 koster 1.999 kroner, og til den pris ville det nok være passende, hvis der også var indbygget MP3-afspiller. Det kommer nok i næste generation.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune