Tirsdagens aviser om it

Hvert fjerde program er ulovligt. Mobilt bredbånd stormer frem. Mobil-applikationer i vækst. Gratis trådløst internet breder sig. EU i kødet på teleselskaber

Hvert fjerde program er ulovligt

Store kampagner for at bekæmpe de ulovlige software-programmer virker ikke. For tredje år i træk er 25 procent af de danske computerprogrammer ulovlige. Producenterne anslår, at det betyder et samlet tab på 1,2 milliarder kroner. Danmark placerer sig dog pænt i forhold til Georgien, hvor 95 procent af landets programmer er pirat-versioner. (Berlingske Tidende)

Mobilt bredbånd stormer frem

Mobilt bredbånd giver fastnettet baghjul, og vokser med 20.000 nye kunder hver måned. Det gør mobilt bredbånd til den hurtigst voksende teknologi som mobilindustrien nogensinde har set. Frafaldet vil give prisfald på fastnettet, lyder forudsigelsen. (Børsen)

Mobil-applikationer i vækst

Moderne smartphones åbner for massevis af nye applikationer, der kan afvikles på den håndholdte. AppleApp-store har lagt sig i front, men andre er på vej, og erhvervssegmentet er et fokusområde. (Børsen)

Gratis trådløst internet breder sig

Statsforvaltningens godkendelser af Høje-Taastrup kommunes forsøg med gratis trådløst internet til borgerne har givet andre kommuner blod på tanden. Nu vil de også tilbyde gratis netadgang, men TDC stritter imod. (Børsen)

EU i kødet på teleselskaber

Det skal være slut med, at mobilselskaberne skovler penge ind, hver gang en kunde ringer fra en mobil til en fastnettelefon. Det siger EU-Kommissionen, der nu vil gøre op med de kunstigt høje priser mellem fastnet og mobil. Der kræves prisfald på 60 procent inden 2012. I stedet for et prisfald varsler TDC, at de vil skrue prisen op på andre ydelser. (Morgenavisen Jyllands-Posten)

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

Københavnsområdet

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen