Besked til dansk minister: Overvågning virker ikke

Kameraovervågning virker. Men kun i en måned. Den besked får justitsminister Brian Mikkelsen (K) af en borgerorganisation.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

Det er fuldt ud forståeligt, at vi i en skræmmende tidsalder søger måder at løse vores problemer på.

Men det løser ikke vores problemer, er ikke besværet værd, og har en meget skræmmende bivirkning i et samfund.

Det fortæller Gus Hosein fra London School og Economics og senior fellow hos menneskerettighheds-organisationen Privacy International senere i dag justitsminister Brian Mikkelsen (K), når de spiser frokost sammen og diskuterer kameraovervågning på den Danske Ambassade i London.

Den internationale privacy ekspert besøgte mandag Teknologisk Institut ved København, hvor han var taler på konferencen Pyt med Privatlivet.

Gus Hosein mener, at udbredelsen af overvågningskameraer i England har skabt en nedbrydende virkning på samfundets hensyn til rettigheder.

Problemet er, at folk pludselig bliver ligeglade med forslag om at indsamle alles fingeraftryk, fordi de tænker "vi har alligevel intet privatliv, fordi de billeder af os, uanset hvor vi er," forklarer han.

"Hvis man indførte kameraovervågning i Danmark i morgen, ville kriminaliteten falde. I en måneds tid. Og de første, som ville opdage, at det ikke virker, er de kriminelle," siger Gus Hosein.

Han forklarer, at selv politiet i England indrømmer, at kameraovervågning kun benyttes til opklaring af forbrydelser i tre procent af sagerne.

"En anden undersøgelse, som regeringen prøver at gemme, viser, at kameraovervågning ikke har nedbragt kriminaliteten, men at kriminaliteten falder med 20 procent hvis man indfører bedre belysning om natten," siger Gus Hosein.

Hvorfor indfører vi så ikke bedre belysning, spørger Gus Hosein.

"Politikere vil gerne give udtryk for, at de gør noget, som folk tror vil gøre en forskel på trods af alle modbeviserne. Det er en meget populær politik," siger Gus Hosein.

Han forklarer, at englænderne elsker kameraovervågning, fordi de tror, det gør dem sikrere. Men det er netop det, som gør det skræmmende, fremhæver han.

"Hvis et samfund tror, at det er sikrere på grund af det, (kameraovervågning, red.) men alligevel ikke er det, skaber vi så ikke større farer for samfundet?" spørger Gus Hosein.

Hør hele interviewet med Gus Hosein her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Akademikernes A-kasse

    AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS