Bagger giver kurator adgang til skattely-selskab

It-direktør Stein Bagger hjælper kurator med at få adgang til et skattely-firma på Jersey. Om mindre end en måned skal direktøren i retten om det gigantiske svindelnummer.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Den fængslede it-direktør Stein Bagger har givet kurator adgang til sit skattely-selskab på den britiske ø Jersey.

Det skriver Børsen.

Selskabet Clanweaver Holding Ltd. er interessant for kurator for IT Factory, der fortsat leder efter forsvundne penge fra svindelnummeret på op til 1,2 milliarder kroner.

Især pengestrømmene til og fra selskabet har kurator Boris Frederiksens interesse, men problemet har hidtil været, at myndighederne ikke uden Stein Baggers medvirken har kunne få adgang til informationer om selskabet.

"Det har været forbundet med nogle juridiske udfordringer at få adgang til Clanweaver, og det har vi nu kæmpet med i et par måneder efterhånden. Problemet er, at man på Jersey kun vil anerkende en dansk kurator, hvis man i Danmark anerkender en konkurs fra Jersey. Men det problem tror vi er løst nu," siger Boris Frederiksen til Børsen.

Men det er altså løst ved, at Stein Bagger er gået med til at flytte aktierne i Clanweaver Holding over til kuratelet, oplyser Børsen.

Forhold til politiet

Tidligere har det været fremme i medierne, hvordan Stein Bagger angiveligt har haft sit eget kontor hos bagmandspolitiet, hvor han hjalp politiet med at gennemgå en række papirer.

Han skulle også have udpeget en anden sigtet i sagen, svenskeren Mikael Ljungman.

Svenskeren er siden blevet anholdt i Sverige, da han nægtede at komme frivilligt til Danmark, hvis politiet ikke kunne love ham, at han ikke ville blive varetægtsfængslet.

Andre meldninger er gået på, at Stein Bagger ikke har været specielt meddelsom overfor politiet, når det gjalt blandt andet hans flugt tværs over USA.

Stein Baggers retssag vedrørende svindelnummeret er fastsat til onsdag 10. juni og tre dage frem.

Han har erkendt svindel for 831 millioner kroner.

Stein Bagger er også sigtet for overfaldet på investor Allan Vestergaard. I denne sag er foreløbig kun én person sigtet, selvom der ifølge politiets rapporter var to mand om overfaldet.

Stein Bagger nægter sig skyldig i sagen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    KMD A/S

    BI Enterprise Architect

    Midtjylland

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    SEGES Innovation

    IT-projektleder med teknisk indsigt

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S