Top-it-chefer tager krisen i stiv arm

De fem it-chefer, der i går dystede om at blive Årets CIO, tager den nuværende krise helt cool. Den skal bruges til at strømline arbejdet - og skærpe prioriteringen.

Artikel top billede

De fem nominerede, Torben Bonde (Vestas), Michael Vasa Skånstrøm (Lundbeck), Lars Fruergaard Jørgensen (Novo Nordisk), Michael Steen Hansen (Region Sjælland) og Anders Brøns Petersen (Novozymes) fik spørgsmålet: Hvad betyder krisen for dig? Foto: Mikael Rieck (Foto: Foto: Mikael Rieck)

Det handler om at agere køligt og velovervejet, når en global økonomisk krise rammer.

Og de fem nominerede til prisen som Danmarks bedste it-leder så da også ret rolige ud, da de i går mødtes på scenen til kåringen af Årets CIO 2009 og fik spørgsmålet: Hvad betyder krisen for dig?

De fem kandidater, hvoraf fire er mere eller mindre direkte påvirket af den nuværende krise, er klar til at møde krisen - både i form af nedskæringer, men især i form af benhård prioritering af projekter.

En disciplin som CIO i Vestas, Torben Bonde, forventer bliver permanent, for finanskrisen får også konsekvenser i fremtiden.

"Vi har valgt pro-aktivt at skære i omkostninger, og vi har for første gang bedt forretningen om at prioritere deres projekter. Det vil vi blive ved med, fordi jeg forventer, at der bliver nogle andre paradigmer, når vi kommer igennem krisen," siger Torben Bonde.

Vinderen af Årets CIO 2009, Michael Steen Hansen, it-direktør i Region Sjælland, er ikke direkte ramt af finanskrisen. Men han kæmper med andre problemer.

"Vi har et umætteligt marked, og vores udfordring er at nå nye mål, selvom rammerne er de samme," siger Michael Steen Hansen. Han peger desuden på, at it-understøttelsen især på sygehusene også skal udvikles i en tid, hvor der er stor mangel på de sundhedsfaglige specialister.

Specialister i centrum

Netop rekruttering og især fastholdelse af dygtige medarbejdere er en af de ting, som Lars Fruergaard Jørgensen, CIO i Novo Nordisk, har fokus på.

Han forklarer, at der traditionelt i Novo Gruppen har været et stort fokus på medarbejderne, men knaphed på de rette it-kompetencer har forstærket fokus på de it-ansatte.

"Vi har haft en erkendelse af, at der er behov for flere veldefinerede karriereveje for specialister. Og der har vi ramt sømmet på hovedet, for de følte ikke, at der blev sat pris på dem i samme omfang som andre grupper, selv om de er helt centrale for os," siger Lars Fruergaard Jørgensen.

Mad og medicin

Den rolige attitude til krisetiderne bunder blandt andet i, at i hvert fald tre af de fire finalister er på relativt kriseresistente markeder.

Mens Lundbeck og Novo Nordisk triller medicin ud af fabrikkerne, bruges Novozymes' enzymer blandt andet i fødevareproduktion - og krise eller ej - folk skal spise.

"Vi er ikke blevet ramt af krisen direkte, vi bliver nok først ramt, hvis vores industrikunder rammes," lyder det fra Anders Brøns Petersen, som dog også arbejder fokuseret på at styrke it-understøttelsen af den globale enzym-kæmpe, men arbejdet bunder snarere i den forventede vækst.

Hos Lundbeck leder CIO Mikael Vasa Skånstrøm konsekvent efter nye og bedre måder at understøtte forretningen på.

"Vi imødegår blandt andet krisen ved at kigge på processerne. Man kan minimere udgifter og rette processerne til," siger Mikael Vasa Skånstrøm.

Læses lige nu

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Dansk Retursystem A/S

    Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura