Top-it-chefer tager krisen i stiv arm

De fem it-chefer, der i går dystede om at blive Årets CIO, tager den nuværende krise helt cool. Den skal bruges til at strømline arbejdet - og skærpe prioriteringen.

Artikel top billede

De fem nominerede, Torben Bonde (Vestas), Michael Vasa Skånstrøm (Lundbeck), Lars Fruergaard Jørgensen (Novo Nordisk), Michael Steen Hansen (Region Sjælland) og Anders Brøns Petersen (Novozymes) fik spørgsmålet: Hvad betyder krisen for dig? Foto: Mikael Rieck (Foto: Foto: Mikael Rieck)

Det handler om at agere køligt og velovervejet, når en global økonomisk krise rammer.

Og de fem nominerede til prisen som Danmarks bedste it-leder så da også ret rolige ud, da de i går mødtes på scenen til kåringen af Årets CIO 2009 og fik spørgsmålet: Hvad betyder krisen for dig?

De fem kandidater, hvoraf fire er mere eller mindre direkte påvirket af den nuværende krise, er klar til at møde krisen - både i form af nedskæringer, men især i form af benhård prioritering af projekter.

En disciplin som CIO i Vestas, Torben Bonde, forventer bliver permanent, for finanskrisen får også konsekvenser i fremtiden.

"Vi har valgt pro-aktivt at skære i omkostninger, og vi har for første gang bedt forretningen om at prioritere deres projekter. Det vil vi blive ved med, fordi jeg forventer, at der bliver nogle andre paradigmer, når vi kommer igennem krisen," siger Torben Bonde.

Vinderen af Årets CIO 2009, Michael Steen Hansen, it-direktør i Region Sjælland, er ikke direkte ramt af finanskrisen. Men han kæmper med andre problemer.

"Vi har et umætteligt marked, og vores udfordring er at nå nye mål, selvom rammerne er de samme," siger Michael Steen Hansen. Han peger desuden på, at it-understøttelsen især på sygehusene også skal udvikles i en tid, hvor der er stor mangel på de sundhedsfaglige specialister.

Specialister i centrum

Netop rekruttering og især fastholdelse af dygtige medarbejdere er en af de ting, som Lars Fruergaard Jørgensen, CIO i Novo Nordisk, har fokus på.

Han forklarer, at der traditionelt i Novo Gruppen har været et stort fokus på medarbejderne, men knaphed på de rette it-kompetencer har forstærket fokus på de it-ansatte.

"Vi har haft en erkendelse af, at der er behov for flere veldefinerede karriereveje for specialister. Og der har vi ramt sømmet på hovedet, for de følte ikke, at der blev sat pris på dem i samme omfang som andre grupper, selv om de er helt centrale for os," siger Lars Fruergaard Jørgensen.

Mad og medicin

Den rolige attitude til krisetiderne bunder blandt andet i, at i hvert fald tre af de fire finalister er på relativt kriseresistente markeder.

Mens Lundbeck og Novo Nordisk triller medicin ud af fabrikkerne, bruges Novozymes' enzymer blandt andet i fødevareproduktion - og krise eller ej - folk skal spise.

"Vi er ikke blevet ramt af krisen direkte, vi bliver nok først ramt, hvis vores industrikunder rammes," lyder det fra Anders Brøns Petersen, som dog også arbejder fokuseret på at styrke it-understøttelsen af den globale enzym-kæmpe, men arbejdet bunder snarere i den forventede vækst.

Hos Lundbeck leder CIO Mikael Vasa Skånstrøm konsekvent efter nye og bedre måder at understøtte forretningen på.

"Vi imødegår blandt andet krisen ved at kigge på processerne. Man kan minimere udgifter og rette processerne til," siger Mikael Vasa Skånstrøm.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Carl Ras A/S

Digital Tech Lead

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S