Kun en type it-chef overlever

Årets CIO 2009: I fremtiden vil den strategiske it-chef få mere ansvar, mens den tekniske it-chef bliver sat under administration af økonomiafdelingen.

Artikel top billede

Byg vindmøller i stormfulde krisetider. Et godt ordsprog har ingen udløbsdato.

Kvartalsregnskab er om to dage. It-afdelingen står til at skulle spare 10 millioner kroner. Hvor sparer it-chefen, og hvad er rollen for vedkommende i disse krisetider?

Hvis ikke it-chefens job skal reduceres eller ligefrem spares væk, er det nødvendigt for vedkommende at tænke både kreativt og strategisk frem for at reparere krydsfelter i serverrummet. Det fastslår Bent Sørensen, administrerende direktør i SAS Institute, i sit foredrag for de danske it-chefer på Årets CIO 2009.

"Der er to veje, CIO'en kan gå. Den ene vej er strategisk, den anden vej er teknisk. Hvis man vil sikre sig størst mulig indflydelse i organisationen, så er det klart den strategiske vej, man skal gå," fortæller Bent Sørensen.

Denne pointe bliver understreget af it-direktøren i Danske Spil, Jørgen Falsvig, som har over en tredjedel af medarbejderne i organisationen under sin varetagelse.

"Jeg har ikke haft nogen fast strategi fra begyndelsen, da jeg startede i mit job i slutningen af 80'erne. Det, jeg har gjort, er at holde fokus på vores forretningsområder og forsøgt bedst muligt at få teknologien til at understøtte denne. Selvom it hele tiden har understøttet vores forretninger, er det vigtigt at understrege, at forretningen skal lære at forstå, hvad it kan løse og ikke løse," fortæller Jørgen Falsvig.

Byg vindmøller i stormen

En anden pointe fra Bent Sørensens foredrag om fremtidens CIO er det efterhånden meget brugte budskab om, at ledelsen skal bygge vindmøller frem for læhegn i stormfulde krisetider.

Det betyder som sagt, at it-chefen rent konkret skal sørge for at holde udviklingen i gang på trods af budgetter, der er skåret ind til benet.

Men trods brave budskaber om at trodse de økonomiske konjunkturer, er det ikke alle it-chefer, der trodser krisen med lige rank ryg og høj pande. I Fødevarestyrelsen er der ikke den store begejstring at spore trods rygter i pressen om, at det er i den offentlige sektor, at der er penge at hente.

"Vi forsøger blot at overleve her i krisen. Der er ikke mange penge til udvikling," forklarer Anette Madsen, it-chef i Fødevarestyrelsen.

"Vi er som offentlig institution også påvirket af krisen. Det, som it-afdelingen kan gøre i disse krisetider, er at holde driften oppe og så forsøge på bedste måde at leve op til de rammeaftaler, der er indgået."

Men det er netop it-chefens job at sikre de nødvendige midler i organisationen til sin afdeling, så udvikling og innovation kan forsætte.

"Det kommer fra alle steder, at det er nødvendigt at skære ned i disse tider, men samtidig er det it-chefens opgave at overbevise sin chef om, at det er nødvendigt at holde gang i udviklingen," fastslår Bent Sørensen.

"De virksomheder, som kan blive ved med at udvikle i disse tider, er også dem, der i sidste ende er gearet til at udnytte tiden efter krisen."

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    SOC-analytikere i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    It-sikkerhedskonsulenter til operationel it-sikkerhed i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S