Hovedstadens stjålne cykler begynder at bippe

Et RFID-pilotprojekt i hovedstadsområdet skal hjælpe borgerne til at blive genforenet med deres stjålne cykler.

Artikel top billede

Foto: F. Schussler/PhotoLink.

Overvågning af borgere og byområder har i de seneste år fået drøje hug af menneskerettigheds-organisationer for at være frihedsberøvende.

Men at overvågning kan komme borgerne direkte til gode, vil hovedstadskommunerne København og Frederiksberg med tilsammen godt 600.000 indbyggere bevise med et pilotprojekt, der skal gøre det nemmere for borgerne at blive genforenet med deres stjålne cykler.

Københavns og Frederiksberg Kommune vil uddele op mod 5.500 RFID-chips til kommunernes borgere - hovedsageligt studerende - til at sætte på cyklen. Chippen er fastgjort på bagsiden af en refleksbrik, der kan monteres på cyklen.

Borgerne skal derefter registrere sig på en hjemmeside samt melde deres cykler stjålne via samme hjemmeside, hvis langfingrede pedaltrampere har været på spil. Når hovedstadens parkeringsvagter så alligevel går på deres ruter i hovedstaden med en GPS-terminal, vil terminalen begynde at bippe, når parkeringsvagten går i en afstand på op mod 10 meter af en stjålen cykel.

Samtidig vil borgeren med den manglende cykel modtage en sms om, at cyklen er blevet fundet.

Kommer til sommer

Formålet med projektet er at sikre Danmarks hovedstad som et af de mest cykelvenlige områder i verden.

"Det skal være attraktivt at være cyklist på Frederiksberg, også når det handler om borgernes tillid til at kunne stille cyklen fra sig i kommunen," fortæller Frederiksberg Kommunes sekretariatschef Thomas Wohlert til Computerworld.

Pilotprojektet vil blive trampet i gang 4. juni i både København og på Frederiksberg.

I København vil kommunen mellem klokken 15 og 17 uddele mellem 3.000 og 5.000 reflekser med chips til studerende på enten Rådhuspladsen eller Gammeltorv/Nytorv, hvor også overborgmester Ritt Bjerregaard vil være til stede.

På Frederiksberg vil kommunen udlevere omkring 500 chips på Solbjerg Plads, hvor blandt andet Frederiksberg Gymnasium, Frederiksberg Seminarium og Copenhagen Business School ligger.

Frederiksberg Kommune regner med, at deltagelse i projektet vil koste omkring 125.000 kroner. Beløbet dækker indkøb af to terminaler samt indkøb og montering af de 500 reflekser med chips.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks