Ciscos topchef øjner håb efter recessionen

Cisco står langt bedre i denne nedgangsperiode end under nedturen i 2001.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den nuværende recession er næsten helt omvendt i forhold til nedturen i 2001 for Cisco Systems. Det er på grund af permanente omkostningsbesparelser og virksomhedens tiltag med nye teknologier og i nye markeder, siger bestyrelsesformand og topchef John Chambers.

Omsætningen og overskuddet hos teknologigiganten faldt i det sidste kvartalsregnskab, som blev offentliggjort tidligere på måneden, men Chambers sagde på det tidspunkt, at han så tegn på, at økonomien er ved at have ramt bunden. Han er også optimistisk angående Ciscos udsigter, når der kommer gang i hjulene igen.

I 2001, da telekom-branchen styrtdykkede efter den første internet-boble, solgte Cisco grundlæggende blot switches og routere, og der var adskillige år til, at de seks avancerede teknologier, som virksomheden var i gang med at udvikle ville begynde at skæppe i kassen, fortæller Chambers ved J.P. Morgan Technology, Media and Telecom Conference i Boston.

Virksomheden skar dengang omkring 25 procent af sine udgifter blandt andet gennem fyringer.

Cisco er i dag i langt bedre form, fordi 25 procent af dens omsætning nu kommer fra virksomhedens nye teknologier, og Cisco arbejder på at træde ind på endnu 30 nye teknologier og markeder, oplyser Chambers.

Virksomheden har også en højere likvid beholdning i dag, påpeger han: I 2008 havde Cisco omkring 186 milliarder kroner i likvider.

I stedet for at skære ned og så bygge op igen sammen med økonomien, så er de nedskæringer, som Cisco i dag foretager, næsten alle permanente.

Cisco forventer i år at skære i sine årlige omkostninger med 8,2 milliarder kroner, herunder nedskæringer i rejseudgifterne til 1,3 milliarder kroner om året fra 4,1 milliarder kroner ved hjælp af virksomhedens egne TelePresence-systemer til tele- og videokonferencer, forklarer Chambers.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S