Ciscos topchef øjner håb efter recessionen

Cisco står langt bedre i denne nedgangsperiode end under nedturen i 2001.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den nuværende recession er næsten helt omvendt i forhold til nedturen i 2001 for Cisco Systems. Det er på grund af permanente omkostningsbesparelser og virksomhedens tiltag med nye teknologier og i nye markeder, siger bestyrelsesformand og topchef John Chambers.

Omsætningen og overskuddet hos teknologigiganten faldt i det sidste kvartalsregnskab, som blev offentliggjort tidligere på måneden, men Chambers sagde på det tidspunkt, at han så tegn på, at økonomien er ved at have ramt bunden. Han er også optimistisk angående Ciscos udsigter, når der kommer gang i hjulene igen.

I 2001, da telekom-branchen styrtdykkede efter den første internet-boble, solgte Cisco grundlæggende blot switches og routere, og der var adskillige år til, at de seks avancerede teknologier, som virksomheden var i gang med at udvikle ville begynde at skæppe i kassen, fortæller Chambers ved J.P. Morgan Technology, Media and Telecom Conference i Boston.

Virksomheden skar dengang omkring 25 procent af sine udgifter blandt andet gennem fyringer.

Cisco er i dag i langt bedre form, fordi 25 procent af dens omsætning nu kommer fra virksomhedens nye teknologier, og Cisco arbejder på at træde ind på endnu 30 nye teknologier og markeder, oplyser Chambers.

Virksomheden har også en højere likvid beholdning i dag, påpeger han: I 2008 havde Cisco omkring 186 milliarder kroner i likvider.

I stedet for at skære ned og så bygge op igen sammen med økonomien, så er de nedskæringer, som Cisco i dag foretager, næsten alle permanente.

Cisco forventer i år at skære i sine årlige omkostninger med 8,2 milliarder kroner, herunder nedskæringer i rejseudgifterne til 1,3 milliarder kroner om året fra 4,1 milliarder kroner ved hjælp af virksomhedens egne TelePresence-systemer til tele- og videokonferencer, forklarer Chambers.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Anklagemyndigheden

    IT-projektleder hos Rigsadvokaten

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job