Valg: Har EU nogen betydning i it-udviklingen?

Kedeligt og fjernt? Nej, EU er centralt for it-diskussionerne i Danmark, lyder det fra en professor og en brancheboss, som mener, at EU kan bruges til it-politik.

Artikel top billede

For mange danskere - også i it-branchen - er EU en by i Belgien. Men der er faktisk grund til at gøre sig et par it-tanker op til Europa-Parlamentsvalget.

I hvert fald hvis du spørger professor ved institut for statskundskab ved Københavns Universitet, Jens Hoff, og branhedirektør i ITEK i Dansk Industri, Tom Togsverd.

De er nemlig enige om, at EU har en særdeles central betydning for udviklingen på it-området i Danmark.

Jan Hoff undrer sig for eksempel over, at den ophedede debat om at klippe netkabler i forbindelse med piratkopiering, ikke bliver diskuteret i den igangværende valgkamp.

"Hele debatten om tre slag og du er ude-politikken, som Frankrig gerne vil åbne for, er en væsentlig diskussion, der burde bringes op i forbindelse med valget," siger han og tilføjer, at det kunne give en god debat.

"Det undrer mig, at man ikke bringer it-politikken op. Det er noget som kunne skabe noget debat," siger han.

It på agendaen

Tom Togsverd fra ITEK oplever, at it-spørgsmål står meget højere på dagsordenen i EU-regi. Og derfor mener han også, at det er centralt at følge udviklingen i Europa.

"På nogle punkter er EU mere åbent for it's betydning, end vi normalt oplever i Danmark," siger Tom Togsverd.

Han peger også på telekom-pakkens forlis som et eksempel på Europa-Parlamentets betydning i dansk it-politik.

Tom Togsverd er dog især optaget af, at EU har et fokus på Lissabon-agendaen.

"Det handler om, at vi skal forske og udvikle os til at være vindere i verden. Vi skal op i gear," lyder det fra Tom Togsverd, som mener, at EU har en meget vigtig rolle at spille for at sætte skub på den udvikling.

"Der ser jeg jo it- og telekommunikation som en vigtig del af den agenda, både som forskningsemne og innovationsdriver," siger Tom Togsverd, som mener, at en markant indsats fra EU og medlemslandene vil det kunne styrke konkurrencekraften i Europa.

EU skal passe på os

Lige som statskundskabs-professoren peger Tom Togsverd også på rettigheder som et oplagt emne for EU. Men i en lidt anden optik.

"Områder som sikkerhed, privacy og databeskyttelse er vigtige emner," siger han og tilføjer, at EU er godt med, når det gælder regler, der beskytter borgerne.

"Det største problem er, at det er vigtigt at få andre med. For eksempel er der mange, som har et godt øje til, hvad Google går og laver med de mange data, de har på os," siger Tom Togsverd.

På privacyområdet mener han, at EU kan tegne en linje overfor resten af verden og presse på for at sikre databeskyttelse i hele verden.

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S