Onsdagens aviser om it

Bagger slipper i overfaldssag. Bagger dækker over medhjælper.

Bagger slipper i overfaldssag

Nordsjællands Politi har opgivet at rejse tiltale mod Stein Bagger, der tidligere er sigtet for at have del i det voldelige overfald på Baggers tidligere forretningsforbindelse, Allan Vestergaard. Sigtelsen er dog opretholdt. Dermed kan Stein Bagger koncentrere sig om anklageskriftets øvrige 61 punkter i retssagen, der starter i Lyngby i dag. Den tidligere IT Factory-direktør risikerer 12 års fængsel, og har erkendt svindel for 831 millioner kroner. (Berlingske Tidende, Politiken)

Bagger dækker over medhjælper

Stein Bagger og hans svenske medsammensvorne, Michael Ljungman, der venter på at blive udleveret til Danmark for retsforfølgelse, var i ifølge kilder tæt på forløbet, ikke alene om at gennemføre det store svindelnummer i IT Factory. En medhjælper stod for det praktiske arbejde med den leasingkarrusel, der malkede en række banker og leasingselskaber for store beløb. Politiet frygter, at Stein Bagger får akut hukommelsestab i retten i dag. (Dagbladet Børsen)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere