EU fortsætter sag mod Microsoft trods IE-beslutning

EU fortsætter monopolsagen mod Microsoft, selv om selskabet har besluttet at tilbyde en Internet Explorer-fri version af Windows til de europæiske brugere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: EU-Kommissionen fortsætter sin monopol-sag mod Microsoft trods selskabets udmelding om, at det trækker browseren Internet Explorer helt ud af den næstkommende udgave af styresystemet Windows, Windows 7, i Europa.

Kommissionen har beskyldt Microsoft for at tilrane sig ulovlige konkurrencefordele med Internet Explorer, som er blevet bundlet sammen med det meget udbredte Windows-styresystem siden 1996.

EU har 'noteret' sig Microsofts beslutning med 'interesse,' hedder det i en meddelelse.

EU meddeler samtidig, at Microsoft-beslutningen ikke får nogen betydning for sagen, der altså fortsætter med henblik på at give computer-brugerne 'ægte valgmuligheder', som det hedder.

EU vil have, at der er reelle og ægte valgmuligheder mellem browsere, når det gælder indkøb af computere fra både computer-producenter og forhandlere, lyder det.

"Det er her særligt vigtigt at sikre forbrugerne valgmuligheder gennem forhandler-leddene, da mere end 95 procent af forbrugerne køber pc'er, der er præinstallerede med Windows," hedder det.

Måske positivt

Det kan dog være 'potentielt positivt,' lyder det fra EU. Beslutningen sikrer nemlig, at alle OEM-producenterne kan tilbyde deres kunder med en valgfri browser, om det så er Internet Explorer eller en konkurrent som Opera, Mozillas Firefox, Googles Chrome eller Apples Safari.

EU er imidlertid mindre positiv, når det handler om beslutningens effekt på det direkte salg af Windows til forbrugerne.

"I stedet for at have åbnet for flere valgmuligheder, ser det ud til, at Microsoft har givet færre valgmuligheder," lyder det.

Sagen er oprindeligt anlagt af den lille norske browser-producent Opera. Selskabets advokat Thomas Vinje, der også repræsenterer erhvervs-gruppen Ecis, mener, at beslutningen om at udelade Internet Explorer fra Windows går langt nok.

"Microsoft må giver brugerne reelle valgmuligheder. Det gælder ikke kun køberne af nye computere, men også nuværende brugere. Microsoft skal tilbyde en funktion, hvor både eksisterende brugere og nye købere af pc'er nemt kan vælge og anskaffe sig en browser efter eget ønske," siger han.

Han mener desuden, Microsoft bør straffes for at have bundlet Internet Explorer sammen med Windows i mere end 10 år.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job