30 tommer LCD-skærm til Apple-computere

Apple har demonstreret en gigantisk LCD-skærm, der fra august kan købes til Power Mac G5. Apple-chefen Steve Jobs har også løftet sløret for den næste opdatering af styresystemet Mac OS X.

Indhold

Apples årlige Worldwide Developers Conference er i fuld gang i San Francisco, og i den forbindelse har topchefen Steve Jobs traditionen tro lanceret nye produkter og løftet sløret for fremtidens Apple-teknologier.

Den mest konkrete nyhed er tre nye fladskærme i Apple Cinema-serien. LCD-skærmene er på 20, 23 og 30 tommer i bredformat og designet i aluminium.

Flagskibet på 30 tommer - eller mere præcist 29,7 tommer - byder på en imponerende opløsning på 2.560 x 1.600 pixels og 16,7 millioner farver. Lysstyrken er 270 candela pr. kvadratmeter, og kontrastforholdet er 400:1.

Skærmen kan tilsyneladende kun bruges sammen med en Power Mac G5 med et Nvidia GeForce 6800 Ultra DDL grafikkort, mens de mindre fladskærme kan benyttes til adskillige Apple-modeller samt til Windows-pc'er med det rette grafikkort.

Fladskærmen på 30 tommer koster 29.990 kroner, mens nødvendige grafikkort med to DVI-porte koster 5.390 kr. Man skal af med henholdsvis 11.990 og 18.490 kroner for modellerne på 20 og 23 tommer. Alle priserne er med moms. Skærmene kommer på det danske marked i løbet af august.

Udover de nye fladskærme slog Steve Jobs på tromme for den næste udgave af Mac OS X med versionsnummeret 10.4 og kodenavnet Tiger. Blandt nyhederne i Tiger er en ny søgefunktion kaldet Spotlight, som skulle gøre det langt nemmere at finde de filer, man leder efter.

Med iChat AV kan man have videokonferencer med op til tre andre Mac-brugere, og hvis man kan nøjes med lyden, kan man være 10 deltagere på linjen samtidig.

Safari RSS kan bruges til at holde sig orienteret om, hvad der foregår i verden, idet nyhedsoverskrifter fra alverdens websites løbende kan tikke ind på computerskærmen. Med applikationen Dashboard får man hurtig adgang til små, nyttige programmer som for eksempel kalender, regnemaskine og børskurser, og en funktion ved navn Automator skal gøre det nemmere at programmere og afvikle scripts.

Mac OS 10.4 Tiger kommer på markedet i starten af 2005.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S