RAM-modul med otte gigabyte

Samsung har præsenteret DDR RAM-moduler med en kapacitet på otte gigabyte, og det er rekord.

Indhold

Der er håb forude, hvis man hører til den gruppe af mennesker, der bare ikke kan få nok RAM i computeren. Samsung har nemlig lanceret DDR RAM-moduler med otte gigabyte, og dermed kan man få plads til 32 gigabyte RAM, selv om der kun er fire RAM-sokler til rådighed - hvis computeren vel at mærke understøtter den store mængde hukommelse.

Den koreanske it-gigant har brugt 0,10 mikron-teknologi til fremstillingen af de 1 gigabit hukommelseschips, der benyttes på de nye RAM-moduler. I alt skal der bruges 72 af disse chips på et otte gigabyte RAM-modul.

Ifølge standarden for hukommelses-moduler må højden på DDR RAM-modulerne ikke overstige tre centimeter. For at opnå den høje kapacitet på den begrænsede plads har det været nødvendigt at stable flere hukommelseschips oven på hinanden.

På de nye moduler finder man enten en række af ni firdobbelte RAM-chips eller to rækker af ni dobbelte RAM-chips på hver side af modulet.

De store moduler er beregnet til servere og kraftige arbejdsstationer.

Samsungs teknologi til stabling af fire RAM-chips kan også bruge til DDR2 RAM, så otte gigabyte DDR2 RAM-moduler skulle også være på vej.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank